fot. pixabay.com

Zmieniona formuła Pierwszej Komunii Świętej

Z powodu pandemii koronawirusa uroczystość Pierwszej Komunii Świętej przybierze różne formy. Od początku maja uroczystości odbywają się indywidualne bądź w mniejszych grupach, jednak większość z nich została przełożona na późniejszy termin.

W archidiecezji poznańskiej ks. abp. Stanisław Gądecki odwołał do czasu ustania pandemii uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. W przypadku, kiedy dzieci powrócą do szkół, to rodzice w porozumieniu z miejscowym ks. proboszczem mogą poprosić o indywidualną uroczystość lub w mniejszych grupach, z zastosowaniem wszystkich obowiązujących środków bezpieczeństwa. Podobne zarządzenia obowiązują w archidiecezji warszawskiej.

– Wyznaczenie terminów leży w gestii księży proboszczów oraz rodziców. W wielu parafiach przyjęto takie rozwiązanie, że dzieci otrzymują Komunie Świętą w mniejszych grupach. Są też miejsca, gdzie proboszczowie, na prośbę rodziców, odprawiają Mszę św. tylko dla danej rodziny z dzieckiem. Natomiast, jeżeli rodzice wolą odczekać, to uroczystość jest przeniesiona na wrzesień lub październik – poinformował ks. Piotr Pierzchała, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Diecezji Warszawsko-Praskiej.

W wielu parafiach uroczystości pierwszokomunijne już się odbyły. W niektórych kościołach będzie to miało miejsce w ten i następny weekend.

Z kolei w diecezji opolskiej ks. bp Andrzej Czaja wydał dekret, w którym przekłada bierzmowania i Pierwsze Komunie Święte na późniejszy termin, ale nie wcześniej niż po 31 sierpnia.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl