fot. pixabay.com

Archidiecezja warszawska: Pierwsze Komunie Święte zgodnie z decyzją rodziców – w małych grupach lub indywidualnie

W archidiecezji warszawskiej termin uroczystości Pierwszej Komunii Świętej proboszcz powinien ustalić w porozumieniu z rodzicami dzieci przystępujących do sakramentu. Może być w małych grupach bądź indywidualnie w różnych terminach – poinformował ks. Łukasz Przybylski.

W związku ze zbliżającym się czasem celebracji Pierwszej Komunii Świętej dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Kurii Archidiecezji Warszawskiej, ks. Łukasz Przybylski, wydał komunikat przekazany PAP we wtorek przez biuro prasowe archidiecezji.

Przypomniał w nim, że obowiązek przygotowania dzieci do Pierwszej Komunii Świętej „spoczywa przede wszystkim na rodzicach, którzy są pierwszymi katechetami dla swoich dzieci i odbywa się w rodzinach, które są <<kościołem domowym>>”.

Zaznaczył, że „duszpasterze i katecheci pełnią rolę wspomagającą względem rodziców poprzez prowadzone lekcje religii, katechezy i spotkania”.

„W obecnym czasie formą najbezpieczniejszą są spotkania online. Tam jednak, gdzie to możliwe, nie można wykluczyć spotkań w formie bezpośredniego spotkania z zachowaniem reżimu sanitarnego” – wskazał ks. Łukasz Przybylski.

„Na proboszczu parafii spoczywa obowiązek zweryfikowania stopnia przygotowania i dopuszczenia dzieci do przyjęcia sakramentu” – dodał.

Wskazał, że „termin uroczystości Pierwszej Komunii Świętej ks. proboszcz ustala w porozumieniu z rodzicami dzieci przystępujących do tego sakramentu”.

„W zależności od warunków parafialnych należy rozważyć przystępowanie dzieci do pierwszej komunii świętej w małych grupach, a nawet indywidualnie, biorąc pod uwagę różne terminy” – czytamy w komunikacie.

Ks. Łukasz Przybylski przypomniał także, że „przy organizacji uroczystości należy uwzględnić obowiązujące zasady reżimu sanitarnego” i „postulaty rodziców, co do bezpiecznego przeprowadzenia uroczystości”.

PAP

drukuj