fot. PAP/EPA

Rosja: A. Nawalny nie otrzymuje pomocy medycznej, jest bardzo słaby

Adwokat Aleksieja Nawalnego, Olga Michajłowa, poinformowała we wtorek, że rosyjski opozycjonista nie otrzymuje pomocy medycznej w kolonii karnej we Włodzimierzu, dokąd została przeniesiony i jest bardzo osłabiony. Lekarze A. Nawalnego nie zostali do niego dopuszczeni.

Opozycjonista jest tak osłabiony, że „ma trudności z tym, żeby usiąść lub mówić” – powiedziała Olga Michajłowa i poinformowała, że apeluje o „przeniesienie go szpitala cywilnego”.

AFP podaje, że wielu lekarzy, w tym osobista lekarka A. Nawalnego, Anastazja Wasiljewa, nie zostało dopuszczonych we wtorek do opozycjonisty.

„To postawa pozbawiona szacunku dla ludzi, którzy przyszli spełnić swój ludzki obowiązek, swój obowiązek jako lekarza, który musi pomóc pacjentowi” – powiedziała Anastazja Wasiljewa agencji AFP.

Współpracownik A. Nawalnego, Leonid Wołkow ocenił, że został on przeniesiony „do obozu koncentracyjnego i obozu tortur, a nie do szpitala”.

Matka opozycjonisty, Ludmiła, napisała na Instagramie, że nowa kolonia karna, w której znalazł się jej syn „jest gorsza od poprzedniej”.

Amnesty International ocenia, że transfer chorego A. Nawalnego do nowej kolonii jest „karą, która ma uchodzić za pomoc medyczną”, ponieważ rosyjskie władze przygotowują się do „karmienia go siłą, aby złamać jego strajk głodowy i jeszcze bardziej go ukarać”.

Jeden z prawników opozycjonisty, Wadim Kobziew napisał na Twitterze, że w niedzielę chorego podłączono do kroplówki z glukozą.

Leonid Wołkow powiedział w poniedziałek, że adwokat A. Nawalnego, który czekał ponad godzinę, aż A. Nawalny zostanie doprowadzony, mógł się z nim zobaczyć tylko przez kilka minut.

Opozycjonista został w niedzielę przeniesiony z kolonii karnej w Pokrowie do szpitala więziennego w kolonii karnej nr 3 we Włodzimierzu, która owiana jest bardzo złą sławą.

Ten zakład karny „to taka sama kolonia karna z torturami, tylko że z dużym szpitalem, do którego przewożeni są ciężko chorzy”.

„A więc, należy to rozumieć tylko jako fakt, że stan A. Nawalnego się pogorszył” – oświadczył w poniedziałek współpracownik opozycjonisty, Iwan Żdanow.

A. Nawalny, który w sierpniu 2020 roku padł ofiarą otrucia, od pierwszych dni marca znajdował się w kolonii karnej w Pokrowie, gdzie odbywał wyrok pozbawienia wolności.

Wkrótce przekazał, że ma problemy ze zdrowiem – odczuwa poważne bóle kręgosłupa i jest pozbawiany snu. Dolegliwości się pogłębiły i A. Nawalny zaczął tracić czucie w kończynach. Ogłosił głodówkę, domagając się w ten sposób dopuszczenia do niego lekarza spoza kolonii karnej.

PAP

drukuj