fot. pixabay.com

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny uchwalony

Sejm uchwalił ustawę powołującą Deweloperski Fundusz Gwarancyjny (DFG), który ma zwiększać bezpieczeństwo kupujących mieszkania.

W intencji wnioskodawców, czyli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Deweloperski Fundusz Gwarancyjny ma zwiększyć ochronę osób kupujących nowe mieszkanie w przypadku upadku firmy deweloperskiej. Chodzi między innymi o eliminację ryzyka utraty przez nabywców wpłat środków finansowych dokonywanych na mieszkaniowe rachunki powiernicze.

– Zwiększa on ochronę nabywców nie tylko w przypadku upadłości deweloperów, ale także, gdy mamy środki w banku, który by upadł. Może to być mniejszy bank i wówczas sumy gwarantowane przez Deweloperski Fundusz Gwarancyjny – 100 000 euro – mogą być nie wystarczające, jeżeli mówimy o zabezpieczeniu tak ważnej inwestycji, jaką jest zakup mieszkania czy zakup domu. Co więcej, środki, które będą pracowały w Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym, będą również zabezpieczały nabywcę w sytuacji wystąpienia wady istotnej, której deweloper nie chciałby naprawić. Wówczas nabywca będzie mógł odzyskać środki z DFG, a także w sytuacji, gdybyśmy mieli inwestycję, która jest wstrzymana powyżej 120 dni – tłumaczył Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Zdaniem Tomasza Chróstnego wprowadzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego nie spowoduje podwyżek cen mieszkań.

– Nie spodziewamy się wzrostu cen mieszkań. Przypomnę, że maksymalny  pułap, jeżeli chodzi o składkę na Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, to 2 proc. w przypadku otwartych rachunków, mieszkaniowych rachunków powierniczych i 0,2 w przypadku zamkniętych – wskazał prezes UOKiK.   

TV Trwam News

drukuj