fot. pixabay.com

Ustawa deweloperska ułatwi życie nabywcom lokali

Zakup mieszkań na rynku pierwotnym jest bezpieczniejszy. To efekt ustawy deweloperskiej, która weszła w życie na początku miesiąca.

W myśl nowych przepisów utworzono Deweloperski Fundusz Gwarancyjny, który ma zapewnić zwrot zainwestowanych środków, m.in. w sytuacji upadłości dewelopera.

Ponadto osoba kupująca mieszkanie może odmówić dokonania odbioru z powodu istotnej wady lokalu. Jeśli inwestor nie usunie jej w określonym terminie, klient będzie mógł odstąpić od umowy.

Ustawę deweloperską przygotował m.in. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Prezes Urzędu, Tomasz Chróstny, podkreśla, że nowe przepisy wzmacniają pozycję nabywców w sporze z deweloperami.

– Deweloperzy będą odprowadzać składki na DFG. W przypadku otwartych mieszkaniowych rachunków powierniczych będzie to 0,45 proc. wpłaconych przez nabywcę pieniędzy, a dla zamkniętych rachunków – 0,1 procenta. Przykładowo: dla otwartego rachunku powierniczego przy mieszkaniu o wartości 500 tys. złotych koszt ochrony to 2 250 złotych. Zatem w cenie lodówki konsument otrzymuje gwarancję odzyskania wszystkich wpłaconych w kryzysowej sytuacji środków – często ochronę oszczędności całego życia. Pieniądze z DFG będą wypłacane konsumentom m.in. w sytuacji upadłości dewelopera i zaprzestania kontynuowania inwestycji, upadłości banku prowadzącego mieszkaniowy rachunek powierniczy czy odstąpienia przez nabywcę od umowy, np. gdy deweloper nie przeniesie własności lokalu w określonym terminie – wyjaśnia prezes UOKiK.

UOKiK wraz z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym przygotowały odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ustawy deweloperskiej. Są one dostępne [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl