fot. flickr.com

W Belgii ponad 80 oskarżonych na procesie romskiego gangu oszustów

W Brukseli ruszył proces grupy przestępczej dopuszczającej się oszustw wobec osób sprzedających samochody. Na ławie oskarżonych zasiadło 81 przedstawicieli romskiego klanu Modestów.

Gang został rozbity w maju 2019 roku w jednej z największych operacji policyjnych w historii Belgii. Wzięło w niej udział 1200 funkcjonariuszy z Brukseli i Charleroi, a także z Francji. Policja przejęła 90 przyczep kempingowych, 91 samochodów, 34 budynki, biżuterię, 23 luksusowe zegarki, milion euro w gotówce i broń palną.

Oszuści wymyślili prosty, ale skuteczny sposób, przy pomocy którego naciągnęli ponad 600 osób i zarobili 6,5 mln euro. Gangsterzy wyszukiwali oferty sprzedaży luksusowych aut i proponowali właścicielom kupno, a następnie w obecności ofiary dokonywali zapłaty za samochód przy użyciu aplikacji do przelewów. Wszystko wyglądało wiarygodnie i ofiara dopiero po kilku dniach orientowała się, że nie ma pieniędzy na swoim koncie. Po tym czasie nie było już śladu ani po samochodzie ani po „kupcu”. Według ustaleń policji auta bardzo szybko trafiały za wschodnią granicę UE lub do Afryki.

Belgijska prokuratura federalna poinformowała w poniedziałek, że 81 oskarżonym zarzuca się m.in. przynależność do organizacji przestępczej, oszustwa, wymuszenia i pranie brudnych pieniędzy. Wszystkie wymienione przestępstwa zostały dokonane w latach 2014-2019. Proces ma potrwać trzy miesiące.

Według mediów romski klan Modestów liczy obecnie 4 tys. członków. Zgodnie z rodzinną legendą jego założycielem był Jean Baudouin (Jan Baldwin), który w czasie II wojny światowej, jako Cygan trafił do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. Udało mu się jednak przeżyć i wrócić do Belgii. Po wojnie miał 12 dzieci i 102 wnuków.

PAP

drukuj