fot. https://twitter.com/MI_GOV_PL

Podpisano umowę na realizację drugiego etapu przekopu Mierzei Wiślanej

W Elblągu podpisano we wtorek umowę na realizację drugiego etapu przekopu Mierzei Wiślanej. Inwestycja ma być gotowa już w przyszłym roku.

Budowa przekopu Mierzei Wiślanej ruszyła jesienią 2019 roku. Nowa droga wodna ma być gotowa już w przyszłym roku.

– Inwestycja przekroczyła półmetek – przekop Mierzei Wiślanej wraz z pełną infrastrukturą, z elementami kanału żeglugowego, mostów i wszystkich urządzeń potrzebnych do tego, aby statki mogły przepływać bezpiecznie – mówił Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

We wtorek podpisano umowę na realizację drugiego etapu inwestycji. Zakłada on zmodernizowanie toru wodnego na rzece Elbląg oraz wybudowanie mostu obrotowego w miejscowości Nowakowo. Przekop to ogromne szanse rozwojowe dla całego regionu, w szczególności dla portu w Elblągu – podkreślił Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, odpowiedzialny za gospodarką wodną oraz realizację inwestycji w sektorze gospodarki morskiej i wodnej.

– Rozwój portu w Elblągu będzie miał dla nas teraz najistotniejsze znaczenie, bo jest on domknięciem szlaku komunikacyjnego Polski Wschodniej, Północ-Południe i możliwością inwestowania zupełnie nowych klientów, operatorów, czyli wszystkich, których nie stać na duże porty, o zupełnie innej masie ładunkowej – wyjaśnił Marek Gróbarczyk.

Dzięki inwestycji za dwa lata na Zalew Wiślany i do Elbląga będą mogły wpływać statki o głębokości zanurzenia do 4,5 metra, szerokości do 20 metrów i o długości do 100 metrów.

TV Trwam News

drukuj