Poczta Polska i PKP przekazały grunty na „Mieszkanie plus”

Mieszkania i domy w ramach programu „Mieszkanie plus” powstaną na gruntach Poczty Polskiej i Polskich Kolei Państwowych. Dziś zostały podpisane umowy w tej sprawie. Dzięki nim Krajowy Zasób Nieruchomości kupi grunty – po wycenie rzeczoznawcy – bez przetargów.

Poczta Polska przekazała do dyspozycji 208 nieruchomości, natomiast PKP 130 w 58 miastach.

Zawarcie dzisiejszych umów umożliwiła ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości, która weszła w życie 11 września. Na jej mocy powstał tzw. bank ziemi. Gospodaruje on nieruchomościami Skarbu Państwa.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa, podkreśla, że ustawa o KZN rozpędzi program „Mieszkanie plus” w sposób dotąd niespotykany.

–  Dzięki Krajowemu Zasobowi Nieruchomości mamy dostęp do nieruchomości Skarbu Państwa. Ten potencjał wykorzystamy w ramach naszego programu. Dzięki ustawie o KZN instytucja, jaką ten krajowy zasób jest, otrzymała dostęp do nieruchomości będących w dyspozycji Poczty Polskiej i PKP S.A. Są to nieruchomości zabudowane, czyli budynki często dzisiaj niewykorzystane i wymagające przebudowy oraz remontów. Są to też nieruchomości niezabudowane, na których będziemy realizowali nowe budownictwo mieszkaniowe – wskazuje minister.

Pierwsze budynki mieszkalne w programie „Mieszkanie plus” na gruntach Skarbu Państwa powstaną w 2019 roku. Niewykluczona jest jednak ich wcześniejsza realizacja.

RIRM

drukuj