Z. Ziobro: Chcemy skończyć z bezkarnością ws. kradzieży

Stała kwota, od której kradzież będzie traktowana jako przestępstwo oraz elektroniczny rejestr sprawców wykroczeń – to główne zmiany, jakie znalazły się w nowelizacji Kodeksu wykroczeń zaprezentowanej dziś przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

Obecnie próg, od wartości którego kradzież nie jest już wykroczeniem, to jedna czwarta minimalnego wynagrodzenia, czyli 500 zł. W noweli próg będzie stały, a przestępstwem ma być kradzież rzeczy o wartości powyżej 400 zł.

W ocenie resortu sprawiedliwości konieczne jest też wprowadzenie  elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu.

– Znacznie większa kontrola i wiedza organów ścigania, z kim mamy do czynienia. Czy mamy do czynienia z jednorazowym sprawcą wykroczenia w sklepie, czy też mamy do czynienia z osobą, która nagminnie specjalizuje się, wręcz profesjonalnie popełnia przestępstwa i regularnie kradnie w różnych sklepach na jakimś terenie przedmioty, które nie przekraczają kwoty 400 zł czy 500 zł i w ten sposób de facto gwarantuje sobie bezkarność. Z tym chcemy zdecydowanie skończyć. To jest ważny gest w stosunku do drobnych polskich przedsiębiorców – mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Za kradzież, która jest wykroczeniem grozi w polskim prawie maksymalnie 30 dni aresztu, a za kradzież będącą przestępstwem – kara do pięciu lat więzienia.

RIRM/TV Trwam News

drukuj