M. Gróbarczyk zapowiada inwestycje na rzecz dróg wodnych

Do końca roku zostanie przygotowana specjalna ustawa w sprawie powołania funduszu na rzecz żeglugi śródlądowej – zapowiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. Dodał, że na wszystkie inwestycje w drogi wodne potrzeba ok. 70 mld zł.

Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej uczestniczył we Wrocławiu w spotkaniu z samorządowcami. Podczas konferencji omawiane były inwestycje związane z Odrzańską Drogą Wodną.

W rozmowie z dziennikarzami minister Marek Gróbarczyk wskazywał m.in. na finansowanie żeglugi śródlądowej w Polsce.

– Powołujemy fundusz żeglugi śródlądowej, który będzie służył przede wszystkim inwestycjom związanym z infrastrukturą na Odrze, ale nie tylko, generalnie w budowie dróg śródlądowych. Jednak to nie jest jedyny element finansowy, bo środki, które będą tam skumulowane, będą pochodziły z wpłaty z wód polskich oraz innych źródeł przychodowych. Nie jest to wystarczająca ilość. Głównym inwestorem będą konsorcja, które na tę okoliczność będą utworzone, czyli przede wszystkim spółki energetyczne, konsorcja finansowe czy banki – mówił Marek Gróbarczyk.

Obecnie w Polsce jedynie 0,4 proc. transportu odbywa się drogą wodną. 86 proc. transportu prowadzonego jest za pośrednictwem dróg, a  12,5 proc. koleją.

Tymczasem zobowiązania w tzw. białej księdze wobec Unii Europejskiej zakładają, że do 2030 r. drogą wodną powinno odbywać się 30 proc. transportu.

RIRM

drukuj