fot. PAP/Rafał Guz

Dr Szołucha: Dane gospodarcze w kolejnych miesiącach będą się poprawiać

Nie ma wątpliwości, że dane gospodarcze w kolejnych miesiącach będą się poprawiać, a stopa bezrobocia spadnie poniżej 7 proc. – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula. 

Ekonomista odniósł się do opublikowanych dziś informacji Głównego Urzędu Statystycznego, który przedstawiał poziom stopy bezrobocia za czerwiec. W ubiegłym miesiącu osiągnęła ona rekordowy poziom 7,1 proc.

Dane wskazują, że o ok. 50 tys. zmniejszyła się także liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Zdaniem dr. Mariana Szołuchy, wpływ na zmniejszające się bezrobocie ma m.in. dobra faza cyklu koniunkturalnego, rozsądna polityka gospodarcza rządu, ale także pora roku.

– Dane GUS-u będą ulegały – co do tego nie mam wątpliwości – dalszej poprawie. Już wkrótce, pierwszy raz od początku naszej transformacji ustrojowej, powinniśmy zobaczyć w odczycie bezrobocia na początku cyfrę sześć. Szczególnie cieszy fakt, że bezrobocie spada w tych województwach, które już od kilku dekad charakteryzują się wyższą stopą bezrobocia. To bardzo istotne. Średnia dla całego kraju jest bardzo ważna, ale jeszcze ważniejsze jest to, by żaden z regionów nie został w ogonie tego naszego osiągnięcia, jakim jest spadek bezrobocia, większa dynamika PKB i reszta poprawiających się wskaźników – podkreślił dr Marian Szołucha.

Jeszcze rok temu stopa bezrobocia w naszym kraju wynosiła 8,7 proc. Przed dwoma laty oraz w latach wcześniejszych bezrobocie w Polsce przekraczało 10 proc.

RIRM

drukuj