Raport KE: gospodarka Polski w fazie silnego wzrostu

Polska gospodarka jest w fazie silnego wzrostu, mimo dość niskiego poziomu inwestycji w 2016 r. – oceniła Komisja Europejska w najnowszym raporcie o sytuacji gospodarczej w Polsce – Country Report 2017.

W 2015 r. wskaźnik PKB na mieszkańca – wyrażony według standardów siły nabywczej – osiągnął w Polsce poziom 69 proc. średniej Unii Europejskiej, wzrastając z poziomu 53 proc. w 2007 r.

Silną stroną polskiej gospodarki pozostaje mocny i stabilny sektor bankowy. Natomiast wyzwaniem pozostaje dobre zarządzanie spółkami Skarbu Państwa.

Komisja zauważa także, że Polska czyni znaczące wysiłki w celu zwiększenia dochodów budżetowych, choć nie wykorzystuje wszystkich możliwości, m.in. w zakresie VAT-u.

Europoseł Stanisław Ożóg podkreśla, że raport Komisji Europejskiej daje wiele powodów do optymizmu, choć są i takie wnioski, które mniej cieszą.

Jeśli chodzi o rozwój gospodarczy naszego kraju – według raportu Komisji Europejskiej, a nie w wyniku sondażu prowadzonego przez rząd czy GUS – należymy do czołówki krajów najszybciej rozwijających się w Europie, plasujemy się w pierwszej szóstce. Nieprawdą jest to, co opowiada tzw. totalna opozycja  o zapaści gospodarczej, o kryzysie gospodarczym czy zbliżającym się kryzysie finansowym w Polsce. Mniej natomiast cieszy to, że Komisja Europejska zauważa również to, co my zauważyliśmy, czyli uszczelnienie systemu podatkowego – przede wszystkim sprawa VAT – mówi Stanisław Ożóg.

Główne wnioski z raportu przedstawi dziś polskim parlamentarzystom wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis. Spotka się on również m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą i wicepremierem Mateuszem Morawieckim.

RIRM

drukuj