fot. PAP/Paweł Supernak

Zacieśnimy współpracę gospodarczą ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi?

Polska chce zacieśnić współpracę gospodarczą ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Z misją gospodarczą do Dubaju i Abu Zabi udała się delegacja rządowa wraz z polskimi przedsiębiorcami.

W ostatnich latach wymiana handlowa między Polską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi systematycznie rosła. Do emiratów sprzedajemy najwięcej elektroniki. Rośnie też wymiana handlowa w sektorze rolniczym oraz eksport żywności.

Polska chce jeszcze zacieśnić współpracę gospodarczą. Wśród perspektywicznych sektorów współpracy są m.in. farmacja, rolnictwo, biotechnologia i odnawialne źródła energii.

„Zjednoczone Emiraty Arabskie są dla Polski od lat ważnym partnerem handlowym w świecie arabskim. W 2014 roku nasze dwustronne obroty towarowe osiągnęły poziom prawie 1,03 mld dolarów. Ważny jest również nie tylko ten imponujący wynik, ale i tendencja wzrostowa jaką charakteryzuje od 5 lat nasz handel wzajemny, który wzrósł ponad czterokrotnie” – podkreślał minister Janusz Piechociński.

W misji gospodarczej uczestniczą także Polscy przedsiębiorcy.

„Po misji gospodarczej, w której obecnie bierzemy udział, oczekujemy nawiązania kontaktów z partnerami z branży budowlanej, z branży konstrukcyjnej oraz kolejnych rozmów, które już rozpoczęliśmy na jesieni zeszłego roku, biorąc udział w największych targach budowlanych na świecie” – zaznaczył Dariusz Lewandowski, przedstawiciel branży nowych technologii budowlanych.

Minister gospodarki Zjednoczonych Emiratów Arabskich podczas spotkania podkreślał, że oba kraje od kilku lat koncentrują się na budowaniu strategicznej współpracy. Wśród sektorów możliwej współpracy wymienił m.in. przemysł, medycynę i rolnictwo. 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj