fot. twitter.com/PGZ_pl

Indeks PMI: Warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym wciąż słabe

W listopadzie warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym były wciąż słabe. Takie wnioski płyną z najnowszego indeksu PMI, jaki opracowała jedna z firm, specjalizująca się w badaniach gospodarczych.

Wskaźnik PMI odnosi się do kondycji przemysłu. W listopadzie wzrósł on do poziomu 46,7 pkt. i był wyższy o nieco ponad 1 pkt w stosunku do października. Tempo spadku produkcji i nowych zamówień minimalne zwolniło, ale według ekspertów wciąż było stosunkowo szybkie. Spadło też zatrudnienie.

Prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana wyjaśnił, że wskaźnik PMI nie ma rzeczywistego przełożenia na faktyczny stan w przemyśle.

– PMI nie jest reprezentatywny, ma wady i właściwie nie powinno się go brać pod uwagę, dopóki nie będzie miał tych właściwości, czyli powinien być większy, jeżeli chodzi o liczebność spółek, które są analizowane i również powinien mieć większą reprezentatywność. PMI jest robiony w ten sposób, że przesyłane są ankiety do dyrektorów tychże spółek, ci dyrektorzy zaznaczają według swoich subiektywnych odczuć, często nie opiera się to o twarde dane i precyzyjne liczby, tak jak to podaje GUS – powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 pkt. oznacza wzrost aktywności przemysłowej, a poniżej tej wartości – spadek.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl