fot. PAP/Tomasz Gzell

Warszawa: w Muzeum Łazienki Królewskie otwarto wystawę „Ukraina. Wojna w Europie”

W Muzeum Łazienki Królewskie otwarto dziś wystawę pod hasłem: „Ukraina. Wojna w Europie”. Przedstawia ona wojnę przeciwko Ukrainie i okrucieństwa, jakich dopuszczają się rosyjscy żołnierze.

Wystawa „Ukraina. Wojna w Europie” została stworzona na zlecenie Ministerstwa Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy. Partnerami inicjatywy są Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa to próba przebicia się do społeczności w całej Europie z przekazem, że na Ukrainie Rosjanie popełniają zbrodnie wojenne.

Zwrócił na to uwagę wicepremier Piotr Gliński. Zaznaczył, że dwóch fotoreporterów, których zdjęcia zostały wykorzystane w projekcie, poniosło śmierć w trakcie inwazji.

– Nie ma w tej chwili czasu na to, żeby mówić, że ta wojna jest daleko, że to nie jest nasza sprawa. To jest nasza sprawa. To jest sprawa całej naszej cywilizacji. To jest czas przełomowy, który restrukturyzuje świat współczesny. Musimy o tym pamiętać – podkreślił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro zaznaczył, że nie jest codziennością sytuacja, w której historycy badają bieżące wydarzenia.

– Zazwyczaj historycy zajmują się rzeczami, które w jakimś sensie się odleżały, przynajmniej kilkadziesiąt, kilkaset lat. Ta wystawa pokazuje, co dzieje się dzisiaj, na naszych oczach. Obserwujemy to w internecie, telewizji, mediach – akcentował.

Jana Kryvobok, reprezentująca Ambasadę Ukrainy w Polsce, dziękowała Polakom za wsparcie. Także w nagłaśnianiu dramatu, jaki dotyka naród ukraiński.

– Oczywiście, ciężko o tym mówić i ciężko patrzeć na zdjęcia, filmy z Ukrainy, ale nie możemy o tym nie mówić, dlatego dziękujemy wszystkim, którzy nam pomagają i wspierają, żeby ten nasz głos, narodu ukraińskiego, było słychać na całym świecie – podkreśliła Jana Kryvobok.

Wystawa była otwierana w Kijowie, jest prezentowana w Warszawie i Wilnie, a 16 maja będzie pokazywana w Niemczech. Prezentacja planowana jest także w Brukseli oraz innych miastach.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl