fot. PAP/EPA

Oficjalną wizytę w Warszawie złoży dziś prezydent Mołdawii

Oficjalną wizytę w Warszawie złoży dziś prezydent Mołdawii, Maia Sandu. Wśród tematów rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą znajdzie się m.in. sytuacja bezpieczeństwa w regionie, współpraca bilateralna oraz perspektywy wzmocnienia integracji Kiszyniowa ze strukturami euroatlantyckimi.

Będzie to pierwsza wizyta mołdawskiej prezydent od momentu jej zwycięstwa w ubiegłorocznych wyborach.

Po ceremonii oficjalnego powiania prezydent Maia Sandu, która odbędzie się przed południem na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, zaplanowano rozmowę w „cztery oczy” prezydenta Polski i prezydent Mołdawii, a bezpośrednio po jej zakończeniu rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem obojga przywódców.

Po rozmowach Andrzej Duda i Maia Sandu spotkają się z mediami. Następnie mołdawska prezydent uda się na rozmowy z marszałkami Sejmu i Senatu Elżbietą Witek i Tomaszem Grodzkim.

Wczesnym popołudniem odbędzie się śniadanie oficjalne wydawane przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na cześć prezydent Republiki Mołdawii.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Krzysztof Szczerski, przekazał, że rozmowy prezydentów będą koncentrować się na sytuacji bezpieczeństwa w regionie oraz współpracy bilateralnej.

Ponadto – jak zaznaczył prezydencki minister – poruszone zostaną także kwestie związane z perspektywami wzmocnienia integracji Mołdawii ze strukturami euroatlantyckimi oraz o dalszej współpracy w ramach programu Partnerstwa Wschodniego.

„Nie mamy wątpliwości, że integracja Mołdawii ze strukturami europejskimi jest właściwym kierunkiem i najlepszym gwarantem dla budowy pokoju i rozwoju gospodarczego w regionie. Dlatego jesteśmy adwokatami polityki »otwartych drzwi« do Unii Europejskiej i NATO dla Mołdawii” – podkreślił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że „demokratyczna i proeuropejska Mołdawia może stać się kluczowym partnerem Polski w strategicznym regionie geopolitycznym, który dzisiaj stanowi swoistą granicę pomiędzy światem euroatlantyckim a rosyjską strefą wpływu”.

Dlatego też, jak podkreślił prezydencki minister, „Polska może zaoferować Mołdawii ekspercką pomoc w przygotowaniu reformy samorządowo-terytorialnej, szkoleniu dla mołdawskich urzędników służby cywilnej, a także zaangażować się w proces przygotowywania reform sektorowych, które stanowią najlepszą ścieżkę do zbliżenia z Unią Europejską”.

Według Krzysztofa Szczerskiego polskie doświadczenia minionych trzech dekad mogą być bardzo cenne w procesie udoskonalania sprawności państwa w Republice Mołdawii.

„Mołdawia jest krajem bardzo istotnym dla bezpieczeństwa tej części świata, który może liczyć na Polskę ze wzajemnością. Zawsze będziemy popierać integralność terytorialną Mołdawii, a także sprzeciwiać się wszelkim rosyjskim aspiracjom prowadzącym do federalizacji tego kraju” – dodał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej.

Jak zaznaczył, Polsce zależy, by Mołdawia czuła, że ma w naszym kraju „solidnego partnera, który nie jest obojętny na bezpieczeństwo i rozwój swoich sojuszników”.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl