fot. PAP/Rafał Guz

Warszawa: korony wotywne dla obrazu Matki Bożej Muranowskiej

Ks. kard. Kazimierz Nycz poświęci w sobotę 20 czerwca korony wotywne dla obrazu Matki Bożej Muranowskiej w kościele św. Augustyna na Nowolipkach. Wykonano je z wotów ofiarowanych przez wiernych w podziękowaniu za otrzymane łaski.

Uroczystość odbędzie się podczas Mszy św. o godz. 18.30 – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. Pierwotnie planowano ją na marzec, ale z powodu epidemii została przeniesiona.

Korony zostaną umieszczone na obrazie ufundowanego w 1952 r. przez biskupa pińskiego Karola Niemirę (niegdyś proboszcza muranowskiej parafii).

Wotów było tak wiele, że wystarczyło również na ażurową suknię dla obrazu Matki Bożej. Korony wotywne i suknię zaprojektowała artystka Manuela Kornecka, a wykonał warszawski jubiler Benedykt Wiśniewski.

„Liczne wota, to przejaw żywego kultu maryjnego” – powiedział proboszcz parafii św. Augustyna w Warszawie ks. prałat Walenty Królak. Wspomniał, że zwyczaj nakładania koron na wizerunki maryjne ma charakter duchowy i wiąże się z żywą czcią, jaką otaczany jest dany obraz.

Do tego wydarzenia parafia św. Augustyna przygotowuje się przez tygodniowe rekolekcje, tzw. misje parafialne.

Obraz Matki Bożej Muranowskiej, na który w sobotę metropolita warszawski nałoży korony wotywne jest w ołtarzu w lewej nawie kościoła św. Augustyna.

Uroczystość ma nawiązać do historii dawnego koronowanego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, czczonego w tym miejscu od 1911 r. W 1931 r. z obrazu skradziono srebrną koronę i aksamitną suknię, sznury pereł i korali oraz liczne wota, którymi był przyozdobiony. Mimo to wierni nadal modlili się przy nim. Podczas II wojny światowej wizerunek zaginął. W jego miejsce w 1952 r. ks. bp Karola Niemira podarował parafii obecny obraz.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl