fot. PAP

Śladami 9. Kompanii Dywersyjnej AK

Ulicami Warszawy przechodzi marsz śladami 9. Kompanii Dywersyjnej AK, która jako pierwsza wdała się 1 sierpnia 1944 r. w wymianę ognia z Niemcami.

Organizatorem marszu jest PiS. W ten sposób politycy tej partii rozpoczynają obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego.

Marsz rozpoczął się na Skwerze Kompanii AK „Żniwiarz”. Zgromadzeni przeszli już przez ul. Suzina, gdzie doszło do pierwszej walki w Powstaniu.Stamtąd udają się pod kamień Zgrupowania AK „Żywiciel” w Parku przy Teatrze Komedia.

– Na Żoliborzu Powstanie zaczęło się najwcześniej, bo już o godz. 14.00. Godzina „W” to godz. 17.00. Biorąc po uwagę kalendarz wydarzeń, obchodów, to właśnie dziś, o godz. 9.30 ruszył ten marsz. Jest to pierwszy marsz, więc jeszcze nie ma dużo ludzi, ale myślę, że wejdzie on na trwałe do żoliborskiej tradycji obchodów Powstania Warszawskiego. Są zarówno ludzie młodzi jak i starsi. Są kombatanci, ludzie, którzy pamiętają Powstanie tylko z opowiadań rodziców czy dziadków. Idziemy przez Plac Wilsona, udajemy się w stronę parku „Żywiciela”, żeby dołączyć do odbywających się tam uroczystości – powiedział Maciej Wąsik, szef Klubu Radnych PiS m. st. Warszawy.

Również dziś o godzinie 11.00 w Berlinie zostanie otwarta wystawa „ Powstanie Warszawskie 1944” przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Centrum dokumentacyjne „Topografia Terroru”.

RIRM

drukuj