fot. PAP/Paweł Supernak

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Obchodzimy dziś 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 do walki o wolność w stolicy stanęło około 50 tysięcy powstańców. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 

Planowany na kilka dni zryw, trwał ponad dwa miesiące. W czasie walk zginęło około 200 tysięcy osób, zarówno żołnierzy Armii Krajowej, jak i cywilów.

Prof. Wojciech Polak, historyk, wskazuje, że heroiczna postawa powstańców warszawskich była wyrazem potężnego pragnienia zachowania niepodległości. [czytaj więcej]

– Powstanie Warszawskie było potężną demonstracją woli Polaków do zachowania niepodległości. Było czynnikiem, który niejako wzmacniał naszą pozycję w Europie. Mimo iż większe mocarstwa nas sprzedały, to jednak zrozumiały, że muszą się liczyć z naszymi interesami, że o Polakach nie można zapomnieć. Znaczeniem Powstania Warszawskiego jest znaczenie moralne. Powstanie Warszawskie to wielkie bohaterstwo powstańców. Wola utrzymania niepodległości Polski stała się przykładem dla młodych ludzi w okresie PRL – mówił prof. Wojciech Polak.

Uroczystości 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą odbywać się dziś w całej Polsce. Wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak apeluje, aby o godz. 17.00 zatrzymać się na dźwięk syren i oddać hołd tym, którzy walczyli o naszą wolność.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl