fot. flickr.com

Rozpoczyna się cykl uroczystości upamiętniających 73. rocznicę Powstania Warszawskiego

Otwarciem wystawy pt. „1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017” rozpocznie się dziś cykl uroczystości upamiętniających 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Mimo, że właściwe obchody będą miały miejsce 1 sierpnia i zaczną się w godzinie ,,W”, to już przez najbliższe dni będzie można brać udział w wydarzeniach organizowanych z tej okazji. Jednym z nich jest otwarcie wystawy na antresoli Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dr Dariusz Kucharski, historyk, podkreśla, że walka, jakiej wówczas podjęli się Polacy, charakteryzowała się wielkim heroizmem.

Absolutnie nie zgadzam się z tezami, które zapewne w najbliższym czasie znowu pojawią się w niektórych mediach, często niesprzyjających polskiej racji stanu, że niepotrzebnie poginęło tyle ludzi. Powstanie Warszawskie to był wielki zryw, który pokazał przyszłemu i staremu okupantowi, czyli Związkowi Sowieckiemu i Stalinowi, że opór na ziemiach polskich, przy wkraczającej Armii Czerwonej, może być bardzo duży we wszystkich rejonach na ziemi polskiej. To też prawdopodobnie spowodowało, że obszar przyszłej Polski Ludowej, tzw. tworzonej Polski Lubelskiej, został powiększony o Białostocczyznę i najprawdopodobniej odstąpiono wówczas od tej koncepcji sowieckiej – wskazuje dr Kucharski.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Wybuchło 1 sierpnia 1944 r. i trwało ponad 2 miesiące. Celem niepodległościowego zrywu było wyzwolenie stolicy, która od września 1939 r. była brutalnie zajmowana przez niemieckiego okupanta.

W czasie walk zginęło ok. 20 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 200 tys. zabitych.

Uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Warszawskiego potrwają do 6 sierpnia. Jutro w ich ramach w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego zaplanowano koncert ,,jestem przestrzeń”.

RIRM

drukuj