fot. facebook.com/BohaterON/

„BohaterON – włącz historię!” – wyślij kartkę do powstańca i podziękuj za wolną Ojczyznę

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rusza 4. edycja akcji „BohaterON – włącz historię!”. W ramach inicjatywy każdy może wysłać kartkę do powstańca i podziękować mu za walkę o wolną Polskę.

Akcja „BohaterON” pozwala na uhonorowanie powstańców, a także promocję historii Polski XX wieku. W ramach wydarzenia można wysłać bezpłatne kartki do walczących w Powstaniu Warszawskim. Dotychczas wysłano ich już ponad pół miliona. Kartki można wysłać pocztą tradycyjną lub elektronicznie. Organizatorzy zachęcają też do pisania listów.

Po zakończeniu II wojny światowej byliśmy uznawani za „zaplute karły reakcji”. Dziś czujemy, że Polska o nas pamięta – mówiła Hanna Stadnik ps. „Hanka”, wiceprezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, łączniczka i sanitariuszka.

– To jest wspaniała rzecz. Dzięki tym kartkom wiele osób już wie, że coś takiego się działo. Niestety, ale za czasów całego PRL Armia Krajowa była „zaplutym karłem reakcji” – zaznaczyła wiceprezes zarządu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Jednak „BohaterON” to nie tylko kartki, ale także realna pomoc materialna dla powstańców – podkreśliła Agnieszka Łesiuk, szefowa komitetu organizacyjnego projektu.

– Nasza kampania oprócz edukacji i pamięci to również pomoc. Na co dzień dostarczamy obiady, remontujemy mieszkania, opłacamy rehabilitacje i leki. Na Święta Bożego Narodzenia dzięki dotacji z Ministerstwa Obrony Narodowej przekazaliśmy każdemu powstańcowi bony o wartości 250 zł, co łącznie dało sumę ponad pół mln zł – poinformowała Agnieszka Łesiuk.

W tym roku ustanowiono także nagrodę BohaterON, która nosi imię Powstańców Warszawskich. Wyróżnienie zostanie przyznane osobom i instytucjom, które mają szczególny wkład w propagowanie wiedzy o historii Polski z lat 1918-1989. Wyróżnienie zostanie przyznane w październiku.

Bezpłatne dostarczenie kartek umożliwiają m.in. Poczta Polska oraz Totalizator Sportowy Lotto.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl