fot. sxc.hu

Chrońmy się przed upałami

W wielu miejscach kraju utrzymują się bardzo wysokie temperatury. Dziś w cieniu termometry wskażą ponad 30 stopni.

W takich warunkach atmosferycznych należy pamiętać o tym, aby chronić organizm przed przegrzaniem – m.in. nosić odpowiednie nakrycie głowy, pić zwiększone ilości wody oraz przebywać w chłodnych pomieszczeniach.

Osoby starsze, a także dzieci powinny unikać długotrwałego przebywania na słońcu.

Dr Zbigniew Hałat, specjalista medycyny i epidemiolog zwrócił uwagę, że pijąc duże ilości wody z naszego organizmu wypłukujemy także sole mineralne.

Jednocześnie przestrzega przed piciem zbyt zimnych płynów.

– Posługując się mechanizmami, którymi jesteśmy obdarowani przez Pana Boga, mianowicie utratą ciepła w wyniku parowania, dajemy podopiecznemu dużo pić, pozwalamy na wymianę powietrza po to, żeby dostarczona woda mogła lepiej ochłodzić powierzchnię skóry. Staramy się nie dopuszczać do wychodzenia na zewnątrz, zwłaszcza w okresie nasilenia ciepła, czyli między 11.00 a 15.00. Z wodą tracimy również substancje mineralne. W wyniku chronienia się przed skutkami upałów pijemy dużo wody i zapominamy o tym, że ta woda wyciąga z nas wszelkie sole mineralne. Konieczne więc jest uzupełnienie ich deficytu – powiedział dr Zbigniew Hałat

Upały z jakimi zmaga się obecnie chociażby Japonia, spowodowały już śmierć 15 osób. Ponad 8,5 tys. osób trafiło w ubiegłym tygodniu do szpitali z powodu udaru cieplnego lub wycieńczenia wysoką temperaturą.

Każdego roku tysiące mieszkańców archipelagu niedomagają z powodu wysokich temperatur, które przekraczają 35 stopni Celsjusza w cieniu.

RIRM

drukuj