fot. PAP/Marcin Obara

Warszawa: trwa Marsz Suwerenności

W Warszawie trwa Marsz Suwerenności organizowany przez środowiska narodowe. Uczestnicy wyruszyli z Placu Zamkowego i idą w kierunku przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. 15 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Marsz Suwerenności ma stanowić wyraz sprzeciwu wobec – zdaniem organizatorów – coraz większej zależności naszego kraju od Unii.

Inicjatorami Marszu są środowiska narodowe: Stowarzyszenie Marsz Niepodległości, Ruch Narodowy, a także Konfederacja KORWIN Liroy Braun Narodowcy. Uczestnicy wyruszyli z Placu Zamkowego. Przejdą Traktem Królewskim przed przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Głośno wyartykułujemy nasze postulaty związane z budowaniem niezależności Polski – zaznaczył prezes Ruchu Narodowego poseł Robert Winnicki.

– Marsz Konfederacji przejdzie – to najważniejsze – mimo że prezydent Trzaskowski chciał go zakazać, ale w trybie błyskawicznym, procesowym sąd przyznał rację i stwierdził, że nie ma żadnych podstaw do tego, żeby zakazywać Marszu Suwerenności. Będziemy domagać się poszerzenia swobody i de facto niezawisłości Polski np. w obszarze sądownictwa od Brukseli – powiedział poseł Robert Winnicki.

Wśród uczestników Marszu są mieszkańcy Warszawy, ale także goście z całej Polski. Polska przystąpiła do UE 15 lat temu – 1 maja 2004 roku wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, ze Słowacją, Słowenią i z Węgrami. Było to największe w historii rozszerzenie UE.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj