fot. PAP/Marcin Obara

Prace poszukiwawcze ofiar totalitaryzmów przy Rakowieckiej zmierzają ku końcowi

Dobiegają końca prace poszukiwawcze ofiar dwóch totalitaryzmów w dawnym więzieniu na warszawskim Mokotowie. Do tej pory badacze z IPN nie natrafili na ludzkie szczątki. Specjaliści prowadzą od kilku tygodni badania na terenie dawnego spacerniaka, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej.

To jeden z niewielu obszarów, który nie został przebadany w dawnym areszcie. Pracami ekspertów kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wiceprezes powiedział, że mają one na celu zweryfikowanie czy w tym miejscu były grzebane szczątki ofiar.

– Nasze działania nie ujawniły żadnych szczątków. Jeszcze przez kilka dni będziemy kontynuowali prace przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Mamy ponad 30 szczątków osób odnalezionych w poprzednich latach. Na tę chwilę nie możemy dopisać kolejnych szczątków, które się udało odnaleźć, ale prace trwają – wyjaśnił prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Instytut Pamięci Narodowej poszukuje szczątków ofiar totalitaryzmów XX wieku w wielu miejscach. Badacze prowadzą prace w Polsce i za granicą, m.in. na Litwie.

Do końca tego roku eksperci mają podjąć prace poszukiwawcze w kilkudziesięciu miejscach.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl