fot. twitter.com/ipngovpl

IPN pielęgnuje pamięć o kobietach

Pojawiają się zarzuty pod adresem Instytutu Pamięci Narodowej oraz projektu edukacyjnego IPN „Giganci nauki PL”. Instytutowi zarzuca się, że nie uwzględnienia roli kobiet w historii nauki polskiej.

IPN zwraca uwagę, iż celem projektu edukacyjnego IPN „Giganci nauki PL” jest przypomnienie i podkreślenie marginalizowanego wcześniej wkładu wybitnych badaczy II Rzeczypospolitej w światowy postęp cywilizacyjny.

Podstawą kampanii jest wydana przez IPN, a opracowana przez Instytut Historii Nauki PAN, pięciotomowa publikacja „Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki” pod redakcją prof. dr. hab. Bolesława Orłowskiego.

Słownik jest digitalizowany, a biogramy wybitnych Polek i Polaków są sukcesywnie udostępniane na stronie projektu w polskiej i angielskiej wersji językowej. Znajdziemy wśród nich życiorysy wielu kobiet m.in. Marii Skłodowskiej-Curie.

W pierwszym z rankingów IPN-u Instytut przedstawił wybrane postacie z II Rzeczpospolitej, których sylwetki zostały już pokazane w kalendarzu wydanym przez IPN na 2021 rok oraz w krótkich filmach.

IPN przypomina, że kobiety są częścią historii Polski i nie zapomina o nich, ani w kampanii Giganci nauki PL, ani w swoich akcjach edukacyjnych i wydawnictwach. Tylko w ostatnim czasie w serii „Bohaterowie Niepodległej” ukazały się broszury o: Zofii, Sabinie i Annie Kleczkowskich, Grażynie Lipińskiej, siostrze Matyldzie Getter (w kilku językach), Alinie Pienkowskiej-Borusewicz, Maryli Płońskiej, Teresie Jadwidze Grodzińskiej oraz Agnieszce Wiśle.

IPN/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl