fot. pixabay.com

Senackie komisje pracują nad nowelizacją Kpa

Senackie komisje zajmują się dziś nowelizacją Kodeksu postępowania administracyjnego, która budzi sprzeciw Izraela.

Przed godz. 10.00 rozpoczęło się posiedzenie połączonych komisji Ustawodawczej oraz Praw Człowieka. Biorą w nim udział przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, MSZ oraz izraelskich służb dyplomatycznych.

Nowelę Kodeksu postępowania administracyjnego Sejm przyjął pod koniec czerwca. Zakłada ona m.in., że po upływie 30 lat od wydania decyzji administracyjnej niemożliwe będzie wszczęcie postępowania w celu jej zakwestionowania np. w sprawie odebranego przed laty mienia.

Uchwalenie noweli spotkało się z ostrą reakcją strony izraelskiej. Ambasada Izraela w Polsce stwierdziła, że nowela „w rezultacie uniemożliwi zwrot mienia żydowskiego lub ubieganie się o rekompensatę” oraz, iż „to niemoralne prawo poważnie uderzy w stosunki między naszymi państwami”. Szef MSZ Izraela ocenił, że „nowe polskie prawo jest hańbą i poważnie zaszkodzi stosunkom między dwoma krajami”.

Jan Maria Jackowski, senator PiS, zaznaczył, że senackie prace nad nowelą będą rozłożone w czasie.

– Wszystko wskazuje na to, że posiedzenie będzie miało charakter wysłuchania publicznego. Zaprezentowane będą stanowiska i opinie do projektu ustawy, natomiast faktyczne głosowanie nad ewentualnymi poprawkami oraz procedowanie projektu jest zaplanowane na 19 lipca. Jakie poprawki zostaną przyjęte, trudno w tej chwili przewidywać – powiedział Jan Maria Jackowski.

Nowela był też tematem wczorajszych rozmów Cherrie Daniels z Departamentu Stanu USA w MSZ z udziałem wiceministrów Marcina Przydacza, Sebastiana Kalety i Magdaleny Gawin.

 

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl