fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Opozycja próbuje mieć absolutną większość w prezydium Senatu i próbuje zamienić Senat w poligon doświadczalny dla swoich strategii politycznych

Opozycja próbuje mieć absolutną większość w prezydium Senatu, ponieważ to prezydium w pierwszej kolejności określa harmonogram prac Senatu – marszałek wraz z wicemarszałkami – i próbuje wyraźnie zamienić Senat w taki poligon doświadczalny dla swoich strategii politycznych. Wypowiedzi polityków opozycji nie pozostawiają złudzeń, że nie będzie to izba merytorycznej refleksji i jakiejś poważnej dyskusji nad ustawami, które będziemy rozpatrywali – powiedział Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości,  w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Prof. Tomasz Grodzki z Platformy Obywatelskiej jest kandydatem opozycji na marszałka Senatu. Poinformowali o tym na wspólnej konferencji liderzy Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Sojuszu Lewicy Demokratycznej [więcej].

– Wszystko na to wskazuje, że opozycja, która nie mogła uzgodnić kandydata na marszałka przez trzy tygodnie, osiągnęła w tej sprawie konsensus. Warto podkreślić, że prof. Grodzki już wczoraj pojawiał się w różnych spekulacjach jako ta osoba, która może być kandydatem na marszałka. Wcześniej, jak wiadomo, były inne osoby wymieniane, co pokazuje, że problem miała przede wszystkim Platforma Obywatelska z wyłonieniem ze swoich szeregów takiego niekwestionowanego kandydata na marszałka, bo różne kandydatury się pojawiały. Natomiast poziom wewnętrznych napięć w Platformie wskazuje, że prof. Tomasz Grodzki jest kandydatem kompromisowym – powiedział Jan Maria Jackowski.

Najprawdopodobniej to prof. Tomasz Grodzki zostanie marszałkiem Senatu.

– Jeżeli porozumienie zostanie dotrzymane, będzie dyscyplina, ponieważ tu każdy głos będzie decydował i wszyscy członkowie tego porozumienia antypisowskiego będą solidarnie głosować i będą obecni na posiedzeniu 12 listopada, to wtedy prof. Grodzki zostanie marszałkiem Senatu – zauważył senator PiS.

Zjednoczona Prawica także zgłosi swojego kandydata. Będzie nim dotychczasowy marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Będziemy zgłaszać marszałka Stanisława Karczewskiego. Mamy prawo zgłosić kandydata. Oczywiście izba będzie decydowała w głosowaniu. To głosowanie będzie odbywało się na kartach do głosowania, ale będzie głosowaniem jawnym, a więc każdy obywatel, każdy, kto jest tym zainteresowany, będzie mógł zobaczyć, jak kto głosował – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Zdaniem Jana Marii Jackowskiego, opozycji zależy na tym, aby mieć absolutną większość w prezydium Senatu i nie zamierza traktować tej izby jako miejsca do merytorycznej dyskusji nad ustawami.

 – Opozycja próbuje mieć absolutną większość w prezydium Senatu, ponieważ to prezydium w pierwszej kolejności określa harmonogram prac Senatu – marszałek wraz z wicemarszałkami – i próbuje wyraźnie zamienić Senat w taki poligon doświadczalny dla swoich strategii politycznych. Wypowiedzi polityków opozycji nie pozostawiają złudzeń, że nie będzie to izba merytorycznej refleksji i jakiejś poważnej dyskusji nad ustawami, które będziemy rozpatrywali, ale będzie to przede wszystkim taka trybuna politycznej strategii i polityczny poligon dla opozycji – ocenił rozmówca Radia Maryja.

Całość programu można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl