Protest frankowiczów przed Sejmem

Przed budynkiem parlamentu odbył się protest osób poszkodowanych w wyniku zaciągnięcia niekorzystnych kredytów we frankach szwajcarskich. Organizatorem protestu było stowarzyszenie „Stop Bankowemu Bezprawiu”.

Mijają kolejne miesiące, a poszkodowani przez nieuczciwe umowy kredytowe wciąż nie uzyskali pomocy od państwa – tak mówią osoby zadłużone we frankach szwajcarskich.

Członkowie stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu” złożyli dziś w Sejmie projekt ustawy. Chcą, aby projekt został poddany pod obrady Izby jako projekt poselski.  Jego celem, jak mówił prezes stowarzyszenia „Stop Bankowemu Bezprawiu”, Arkadiusz Szcześniak, jest blokada nielegalnych eksmisji frankowiczów.

– Przygotowaliśmy go w oparciu o orzecznictwo zarówno polskiego Trybunału Konstytucyjnego, jak i ostatnie orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE, który wyraźnie powiedział, że polskie przepisy nie są dostosowane do dyrektyw unijnych. W skali ostatniego roku to jest ponad 2 tys. tzw. nakazów zapłat, które jak się okazuje nie są zgodne z przepisami obowiązującymi w całej Unii Europejskiej – podkreślił Arkadiusz Szcześniak.

Państwo umywa ręce w naszej sprawie – stwierdził uczestnik protestu z Przemyśla.

– Zostawiło nas samych sobie. Wszędzie na świecie konsument jest chroniony przez organy państwowe, u nas te organy jakoś są ubezwłasnowolnione. Nie wykonują tego, do czego są powołane i za co biorą pieniądze. To jest bulwersujące. Potwierdza to nawet raport NIK – zwrócił uwagę jeden z frankowiczów.

Osoby zadłużone we frankach szwajcarskich chcą pozwać Skarb Państwa. Pozew będzie dotyczył ustalenia odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkodę poniesioną przez członków grupy, wynikającą z zawarcia umowy objętej ryzykiem walutowym.

Frankowicze wskazują, że pozew to efekt bezczynności organów państwa.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl