Sejm wznowił obrady po wakacyjnej przerwie

Sejm rozpoczął dziś czterodniowe posiedzenie – pierwsze po wakacyjnej przerwie. Posłowie zajmują się m.in. projektem ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych.

Zakłada on wzrost wydatków na obronność. W przyszłym roku mają one wynieść co najmniej 2 proc. PKB, a docelowo w 2030 roku urosnąć do minimum 2,5 proc. PKB.

Wiąże się to z ustaleniami państw NATO, potwierdzonymi w 2016 roku na szczycie w Warszawie oraz deklaracjami rządu i prezydenta o zwiększeniu wydatków obronnych.

Poseł Wojciech Skurkiewicz, wiceszef sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zwraca uwagę na znaczenie projektu ustawy.

– Bez wątpienia drugie czytanie w Sejmie i – mam nadzieję – piątkowe głosowanie w tej sprawie będą przełomowe, jeżeli chodzi o finansowanie wojska przez najbliższe lata. Prawo i Sprawiedliwość chce, żeby do 2030 roku poziom finansowania wojska zwiększyć do 2,5 proc. PKB. To jest olbrzymi, wręcz skokowy, wzrost. Chcemy również zwiększyć liczbę żołnierzy do 200 tys. To będą decyzje parlamentu wychodzące naprzeciw oczekiwaniom z jednej strony społeczeństwa, ale z drugiej strony również Ministerstwa Obrony Narodowej – podkreśla Wojciech Skurkiewicz.  

Posłowie wysłuchają dziś także informacji rządu na temat działań podejmowanych w związku z nawałnicami, które przeszły nad Polską w połowie sierpnia.

W ich wyniku zginęło sześć osób. Poszkodowanych zostało 58 osób, w tym 19 strażaków. Żywioł uszkodził 4800 budynków. Wyrządził też ogromne szkody w lasach.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl