fot. flickr.com

Największe sieci sklepów rozwiną sprzedaż internetową

Największe sieci sklepów rozwiną sprzedaż internetowąinformuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Powodem są proponowane przez rząd projekty ustawy od sprzedaży detalicznej, które rezygnują z opodatkowania e-handlu.

Według ekspertów będzie to powodem coraz większej ekspansji sklepów w Internecie, które będą chciały w ten sposób uniknąć strat związanych z nowym obciążeniem.

Poza tym dzięki takiej formie zakupów sklepy lepiej poznają i będą mogły badać preferencje swoich klientów. Według dziennika zaawansowane prace nad e-sklepami prowadzą już największe sieci w Polsce.

Anna Milewska, ekonomistka, mówi że duża część handlu przenosi się do sieci, ale na wypracowanie pewnych nawyków konsumenckich potrzeba czasu.

– Polacy już się przyzwyczaili do zakupów e-sieci produktów typu przemysłowego czyli Euro AGD, dywany, meble. Natomiast jeżeli chodzi o e-handel w zakresie towarów spożywczych też część klientów przeniosła się już do sieci, ale w zakresie towarów spożywczych – które mogą troszkę dłużej leżakować. Natomiast artykuły pierwszej potrzeby – sądzę, że to nie jest zbyt popularna forma zakupu przez internet. Jeżeli będzie znacznie większy zakres tej sprzedaży to sądzę, że to się na pewno w jakiś mierze przyjmie. Od rozmiarów i dużej dynamiki e-handlu Polska na pewno nie ucieknie – zaznacza Anna Milewska.

Obecnie, po protestach z jakimi spotkały się ostatnie propozycje dotyczące tzw. podatku od hipermarketów rząd chce przedstawić dwie propozycje ustawy.

Pierwsza z nich zakłada podatek z jedną stawką i z wysoką kwotą wolną od podatku, natomiast druga dwie stawki podatku – niską dla sklepów małych i średnich oraz wysoką dla dużych. W obu zaproponowanych projektach zrezygnowano z dodatkowego opodatkowania handlu w soboty oraz e-sklepów.

RIRM

drukuj