fot. PAP/Radek Pietruszka

Burzliwe obrady Sejmu

Polski Sejm nie zdołał przyjąć uchwały o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm. Opozycja próbowała zablokować poprawkę zgłoszoną przez PiS. Doszło do awantury, a w trakcie głosowania zerwane zostało kworum.

Po polskim Senacie i Parlamencie Europejskim, teraz to Sejm miał nazwać Rosję państwem terrorystycznym. Powstała specjalna uchwała i wydawało się, że jej przyjęcie nie obudzi tego dnia politycznych emocji.

– Zło należy nazywać po imieniu i należy mówić w tej sprawie jednym głosem – mówiła Joanna Lichocka, poseł PiS.

Wspólnego głosu nie było, a debata parlamentarna przerodziła się we wzajemne przekrzykiwanie. Obóz rządzący chciał zmienić treść uchwały, dlatego zgłosił poprawkę i podkreślał rosyjską odpowiedzialność za to, co wydarzyło się m.in. w Smoleńsku.

„Federacja Rosyjska jest bezpośrednio odpowiedzialna za zestrzelenie samolotu malezyjskich linii lotniczych w lipcu 2014 r. […] oraz za katastrofę samolotu polskich sił powietrznych w Smoleńsku (Rosja) w kwietniu 2010 roku” – wskazano w poprawce.

Na mównicy sejmowej opozycja mówiła o złamaniu kompromisu.

– Poseł Macierewicz rozbił ten kompromis, chce go rozbić – powiedział Paweł Kowal, poseł KO.

– Przyznam, że tę poprawkę, którą państwo zgłosiliście jako PiS, ja odbieram jako szantaż. On łamie ducha uchwały – dodał Maciej Gdula, poseł Lewicy.

W Sejmie można było usłyszeć okrzyki posłów „Ruski agent, ruski agent”.

Marszałek Sejmu próbowała poddać uchwałę pod głosowanie, oznajmiając, że nie ma rozstrzygnięcia. Opozycja wyjęła jednak karty do głosowania i zerwała kworum. Kierowała zarzuty w stronę Antoniego Macierewicza.

– Na czyje zlecenie pan działa od tylu lat? – pytał Borys Budka, przewodniczący KP KO.

Elżbieta Witek zrezygnowała z głosowania uchwały.

– To, co Państwo robicie, jest jednym wielkim skandalem, jednym wielkim skandalem – oznajmiła Marszałek Sejmu.

Politycy opozycji sami musieli przełknąć ripostę ze strony obozu władzy, kiedy to poseł Janusz Kowalski postanowił mówić o polityce, jaką prowadził wobec Rosji rząd Platformy i PSL.

– Najpierw dokonajcie deputinizacji i wyrzućcie Tuska z PO, a Pawlaka z PSL – mówił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Natomiast Jacek Ozdoba chciał wysłać posłów Platformy przed telewizory.

– Składam wniosek formalny o przerwę do godz. 22.00, aby PO mogła obejrzeć mecz swojej reprezentacji niemieckiej, która w tej chwili gra – powiedział wiceminister klimatu i środowiska.

Antoni Macierewicz – pytany o poprawkę w sprawie Smoleńska – wskazywał, że przecież w przypadku zestrzelenia samolotu malezyjskich linii lotniczych sąd orzekł, że odpowiedzialna jest Rosja, tak w przypadku tragedii z 2010 roku Sąd Okręgowy w Warszawie podjął decyzję, iż należy aresztować trzech rosyjskich funkcjonariuszy odpowiedzialnych za to, co wydarzyło się 10 kwietnia.

„Tzw. opozycja, formacja rosyjska nie chce mówić prawdy o terroryzmie rosyjskim” – oznajmił Antoni Macierewicz.

Nie ma na razie decyzji, co dalej z uchwałą.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl