fot. pixabay.com

Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny gazu

Sejm uchwalił ustawę, której celem jest zamrożenie cen gazu m.in. dla odbiorców indywidualnych w 2023 r. na poziomie z tego roku. W myśl przepisów sprzedawcy gazu będą mieli obowiązek stosowania w rozliczeniach z odbiorcami końcowymi ceny maksymalnej w wysokości ok. 200zł za MWh. Zamrożone zostaną także stawki opłat dystrybucyjnych.

Ponadto najbardziej wrażliwym odbiorcom gazu zużywającym go do celów grzewczych przysługiwać będzie dodatkowo refundacja poniesionych kosztów podatku VAT.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Adam Gawęda, mówił w Sejmie, że potrzeba wprowadzenia ustawy wynika z dynamicznych wzrostów cen paliw gazowych na rynku krajowym i zagranicznym w bieżącym roku.

– Istnieje konieczność utrzymania rozwiązań osłonowych, które obowiązują w bieżącym roku w celu dalszego zminimalizowania podwyżek cen paliwa gazowego dla najbardziej wrażliwych odbiorców, a także w celu zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego państwa. Przedkładany projekt pozwoli na zapewnienie dostaw paliw gazowych na stabilnym poziomie cenowym oraz stanowi instrument służący zabezpieczeniu i utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstw energetycznych – powiedział Adam Gawęda.

Sejm jeszcze przed ostatecznym głosowaniem poparł trzy poprawki Prawa i Sprawiedliwości, jakie zgłoszono podczas drugiego czytania.

Jedna z nich dotyczyła utrzymywania kabli służących do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych. Izba nie zgodziła się z kolei na poprawki, jakie zgłosiła opozycja. Ustawa trafi teraz do prac w Senacie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl