fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu

Izba niższa parlamentu rozpatrzy między innymi sprawozdanie z działalności Trybunału Konstytucyjnego za rok 2018.

We wtorek połączone komisje sejmowe: ustawodawcza oraz sprawiedliwości i praw człowieka zapoznały się z „Informacją o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2018 roku”. Na posiedzeniu nie stawiła się prezes Trybunału Julia Przyłębska. Jak wskazały służby prasowe organu,  prezes kieruje się koniecznością obrony Trybunału przed podważaniem jego pozycji. W czasie posiedzenia komisji dyskusja nie odbyła się. Sejm zajmie się informacją o działalności TK dziś. Ten punkt obrad zaplanowano na godz. 19.30.

Stanowisko połączonych komisji przedstawi poseł PiS Przemysław Czarnek.

– W szczególności jest to odniesienie do zarzutów, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, że TK w 2018 roku orzekał w mniejszej ilości spraw niż w 2015 roku. Tam dokładnie są pokazane przyczyny tej mniejszej ilości orzeczeń, są to: reorganizacja – wprowadzane były nowe ustawy, uchwalana jeszcze w 2016 roku likwidacja biura TK, bardzo częste zmiany składu TK, przystosowywanie się nowych sędziów oraz inny kaliber spraw – wyjaśnił.

18 grudnia ubiegłego roku prezes Trybunału przedłożyła marszałkowi Senatu informację za rok 2018. Informacja została zatwierdzona przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK 26 listopada 2019 ub.r. Taki dokument jest przedstawiany co roku.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj