fot. PAP

Sejm rozpatrzy wniosek o uchylenie immunitetu byłego szefa CBA

Sejm rozpatrzy dziś wniosek w trybie niejawnym o uchylenie immunitetu byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Posiedzeniu mają towarzyszyć nadzwyczajne środki ostrożności, jakich do tej pory nie stosowano w takich okolicznościach, m.in. zakazany jest wjazd na teren Sejmu. Operację zabezpieczenia posiedzenia ma przeprowadzić ABW.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga chce postawić Mariuszowi Kamińskiemu zarzuty przekroczenia uprawnień, gdy kierował pracami CBA. Informacje zawarte we wniosku są objęte klauzulą tajności, stąd potrzeba utajnienia obrad.

PiS uważa, że posiedzenie powinno być jawne a opinia publiczna powinna usłyszeć to, co będzie mówił Mariusz Kamiński. Obecnie mamy do czynienia z zemstą polityczną, dokonywaną przez koalicję PO-PSL wobec byłego szefa CBA, które walczyło z korupcją – stwierdził przewodniczący KP PiS poseł Mariusz Błaszczak.

– Najlepszym rozwiązaniem byłoby zdjęcie klauzuli niejawności z dokumentów, które dotyczą tej sprawy tak, żeby opinia publiczna mogłaby się zapoznać z tym materiałem i wyrobić sobie zdanie. Rządzącym pewnie o to chodzi żeby dokonać nagonki na ministra Kamińskiego, a nie żeby rozwiązywać problemy. Mamy do czynienia z próbą rewanżu politycznego i z próbą zamknięcia ust temu, kto z korupcją walczył. Myślę tu o ministrze Kamińskim, który pokazywał, że zagrożenie korupcją dotyczy najważniejszych kręgów władz – mówił poseł Mariusz Błaszczak.

Oprócz wyłączenia jawności obrad Sejmu pojawiają się także próby całkowitego zablokowania wystąpienia byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego w parlamencie.

Obecny szef Biura Paweł Wojtunik w piśmie do marszałek Sejmu poinformował, że Kamiński nie posiada zezwolenia na udzielanie informacji niejawnej, a jeśli jej udzieli – złamie prawo.

Biuro legislacyjne Kancelarii Sejmu w opinii prawnej w tej sprawie podkreśla, że posłowi, którego dotyczy wniosek o uchylenie immunitetu, przysługuje konstytucyjne prawo do obrony i może bez zwolnienia z obowiązku zachowania tajemnicy informacji niejawnych, przedstawiać te informacje na posiedzeniu Sejmu.

Sejm uchyla immunitet bezwzględną większością głosów ustawowej liczby posłów.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj