Sejm wybrał członków Kolegium IPN

Sejm wybrał członków Kolegium IPN. Są to historycy: dr hab. Sławomir Cenckiewicz, prof. Jan Draus, prof. Piotr Franaszek, prof. Józef Marecki oraz opozycjonista z czasów PRL Krzysztof Wyszkowski. Wszyscy byli kandydatami PiS.

W głosowaniu Sejm odrzucił pozostałych kandydatów. Byli to: Ludwik Dorn (kandydat PO), prof. Andrzej Friszke (kandydat PO), Bogdan Lis (kandydat PO), dr Wojciech Muszyński (kandydat Kukiz 15 i PSL) i Henryk Wujec (kandydat Nowoczesnej i PSL).

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, której większość przepisów weszła w życie w ub. tygodniu, skrócona zostanie kadencja obecnej Rady IPN. W jej miejsce powołane zostanie Kolegium Instytutu.

Będzie to niezwykle ważny instrument w kształtowaniu polskiej polityki historycznej – powiedział w sejmie poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

– Nowe zadania, które wysoki Sejm raczył przyjąć dla Instytutu, to w szczególności zadania związane z upamiętnianiem, poszukiwaniem, bazą genetyczną, ale także poszerzaniem pojęcia zbrodni komunistycznej. Te wszystkie nowe zadania związane z działalnością Instytutu, otwarcie zbioru zastrzeżonego będą wymagały wsparcia i doradztwa właśnie tych, niezwykle doświadczonych, zasłużonych osób, które dzisiaj wybieramy do kolegium Instytutu – stwierdził Arkadiusz Mularczyk.

Spośród dziewięciu członków Kolegium Instytutu, pięciu powołuje Sejm, dwóch Senat i dwóch prezydent. Według nowych przepisów, Kolegium IPN będzie zgłaszać kandydata na prezesa Instytutu spoza swego grona.

Kadencja dotychczasowego prezesa IPN Łukasza Kamińskiego wygasła w ub. tyg., ale będzie on pełnił obowiązki do czasu objęcia stanowiska przez następcę. Konkurs, w którym ma zostać wyłoniony kandydat na kolejnego prezesa IPN, ma być ogłoszony w ciągu 10 dni od dnia powołania Kolegium.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl