Będzie debata ws. TW Bolka

Instytut Pamięci Narodowej zorganizuje debatę dotyczącą sprawy TW Bolka. Dyrektor gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosław Golon pozytywnie odpowiedział na propozycję byłego prezydenta.

Lech Wałęsa zwrócił się o publiczny finał tzw. sprawy Bolka, bo – jak napisał -zależy mu na prawdzie historycznej.

Dr Dariusz Kucharski, historyk, podkreśla, że prowadzenie dyskursu na ten temat w formie konferencji jest całkowicie nie na miejscu.

Potrzebna jest dogłębna analiza i przeprowadzenie badań – dodał.

– Mogą się pojawić bardzo dziwne informacje. Może nie tyle, co nowe, ale bardzo dziwne, a przede wszystkim taki dyskurs może spowodować, że będzie zastosowanie takiej nadinterpretacji pewnych okoliczności, pewnych sytuacji. Wtedy faktycznie znaczenie niektórych źródeł może ulec podważeniu. Formuła takiej wypowiedzi, wyjaśniania, może rozmydlić pewne kwestie, pewne rozumowanie pewnych zasad, pewnych działań. Dlatego z tego powodu uważam, że rozmowa na ten temat w formule konferencyjnej, jest absolutnie niepoważna. Są badania naukowe, są naukowcy – zwraca uwagę dr Dariusz Kucharski.

W najbliższym czasie Instytut Pamięci Narodowej ma ustalić szczegóły debaty. Jednak Lech Wałęsa sam zaproponował warunki rozmowy.

Chce, by uczestniczyło w niej od 10 do 15 pisarzy i ekspertów, w tym reżyser Grzegorz Braun. Po każdej wypowiedzi chce mieć możliwość komentowania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl