Senat zajmie się ustawą o Radzie Mediów Narodowych

Senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmie się dziś ustawą o Radzie Mediów Narodowych. Wczoraj za tzw. pomostową ustawą medialną opowiedział się Sejm.

Ustawa zakłada utworzenie Rady Mediów Narodowych, która ma powoływać zarządy i Rady Nadzorcze TVP, Polskiego Radia i PAP. Rada ma liczyć pięciu członków, z których trzech ma powoływać Sejm, a dwóch – prezydent. Ich kadencja ma trwać 6 lat.

Kandydatów na członków Rady powoływanych przez prezydenta mają przedstawiać mają dwa największe kluby opozycyjne.

Poseł Robert Winnicki, prezes Ruchu Narodowego, podczas sejmowej debaty wskazywał na rolę, jaką media narodowe powinny pełnić.

Istotne jest, czy te media oprócz spełniania roli mediów rządowych będą walczyły aktywnie na polu dzisiaj najważniejszym, na froncie wojny kulturowej, która się toczy w Polsce, w krajach Europy Środkowo-Wschodniej; na froncie wojny kulturowej o tożsamość narodową, o tradycje, suwerenność intelektualną, moralną i duchową. To jest istota tego, co może być ewentualną dobrą zmianą, ale nie wolno o tym zapominać przy bieżących interesach politycznych – tłumaczył poseł Robert Winnicki.

Jedna z przyjętych zmian do ustawy stanowi, że – z dniem ogłoszenia ustawy – usuwa termin obowiązywania „małej” noweli medialnej do 30 czerwca.

Oznacza to, że do czasu ukonstytuowania się Rady Mediów Narodowych media publiczne nadal będą podlegać ministrowi skarbu.

Wczoraj wiceminister kultury Krzysztof Czabański mówił, że Rada Mediów Narodowych „prawdopodobnie we wrześniu ukonstytuuje się ostatecznie i będzie mogła zacząć działać”.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl