A. Fotyga: Deklaracja Bałtycka ma chronić interesy Polski i całego regionu

Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy przyjęli deklarację w sprawie Morza Bałtyckiego. Dokument ma chronić interesy Polski i całego regionu – zapewniła europoseł PiS Anna Fotyga.

Deklaracja Bałtycka jest ostatnim elementem, jaki Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy przeforsowali jeszcze przed końcem kadencji Parlamentu Europejskiego.

– To jest ukoronowanie wszystkich naszych, wszystkich moich wysiłków mijającej już kadencji, a zmierzających do zabezpieczenia naszych interesów, Polskich interesów – powiedziała Anna Fotyga.

Anna Fotyga podkreśliła, że deklaracja ma na celu zabezpieczenie interesów nie tylko Polski, ale i całego regionu Morza Bałtyckiego.

– Mówimy o twardym bezpieczeństwie Morza Bałtyckiego. Wspominane są zarówno zagrożenia, jak i ważne inicjatywy Unii Europejskiej i NATO – zaznaczyła europoseł.

Takim zagrożeniem dla Polski jest m.in. budowa gazociągu Nord Stream 2 – wskazała europoseł PiS.

– Wyraźnie Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów mówi o tym, że ten projekt stanowi zagrożenie dla solidarności, dla bezpieczeństwa państw Unii Europejskiej, i powinien zostać powstrzymany – akcentowała Anna Fotyga.

Deklaracja w sprawie Morza Bałtyckiego ma też zadbać o interesy polskich rybaków. Jak podkreśliła Anna Fotyga, ochrona rybołówstwa to jeden z głównych elementów dokumentu.

– Przede wszystkim tego małego rybołówstwa, tego przybrzeżnego. Chcemy, żeby konkurencja wielkich połowów przemysłowych nie niszczyła miejsc pracy i nie niszczyła zasobów ryb, które można odławiać – powiedziała polityk.

Deklaracja mówi też o patrolowaniu przestrzeni powietrznej państw Bałtyckich, a także ochronie środowiska i bezpieczeństwie energetycznym.

– Bardzo się cieszę, że również tematyka sprawy Morza Bałtyckiego, tak mi bliska, została podjęta przez całą, trzecią co do wielkości grupę w Parlamencie Europejskim – oznajmiła europoseł Anna Fotyga.

Deklaracja Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów ws. Morza Bałtyckiego jest jedyną podjętą w tej kwestii formalnie deklaracją wśród wszystkich grup politycznych w Parlamencie Europejskim.

TV Trwam News/RIRM

drukuj