fot. twitter.com

Prezydent A. Duda rozmawiał z Anną Fotygą po powołaniu jej w skład grupy refleksji NATO

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z Anną Fotygą, powołaną do 10-osobowej grupy ekspertów pracujących nad wzmocnieniem politycznej roli NATO – poinformował szef BBN Paweł Soloch.

„Prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś telefonicznie z Anną Fotygą, powołaną przez sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga do 10-osobowej grupy mającej przygotować rekomendacje dotyczące politycznego wzmocnienia Sojuszu Północnoatlantyckiego” – powiedział Paweł Soloch.

Jak dodał szef BBN, „prezydent przekazał europoseł Anne Fotydze gratulacje z powodu wyboru, a także zaproponował spotkanie w najbliższym możliwym terminie; Anna Fotyga poinformowała prezydenta m.in. o planach prac zespołu”.

Soloch podkreślił, że „tak zwany zespół mędrców skupia przedstawicieli jedynie 10 państw NATO, co pokazuje wysoką pozycję Polski w sojuszu”.

„Jesteśmy także jedynym państwem reprezentującym wschodnią flankę NATO. To zobowiązanie. Będziemy chcieli poszukiwać rozwiązań, które popierane będą przez cały nasz region” – zaznaczył szef BBN.

Zwrócił uwagę, że polska europosłanka i była szefowa MSZ należy także do Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony w Parlamencie Europejskim.

„Liczymy, że jej perspektywa oraz doświadczenie przysłużą się również wzmocnieniu współpracy NATO oraz UE w sprawach bezpieczeństwa” – dodał.

„Oczekujemy, że 2 kwietnia ministrowie spraw zagranicznych państw NATO przyjmą propozycję sekretarza generalnego. Efekty prac zespołu mają być przyjęte na kolejnym szczycie NATO w 2021 roku” – zaznaczył Paweł Soloch.

Dziś Jens Stoltenberg ogłosił wyznaczenie grupy ekspertów, która ma go wspierać w pracach nad wzmocnieniem politycznego wymiaru NATO. Na szczycie NATO w grudniu ub. roku przywódcy rządów i państw Organizacji uzgodnili, że pod auspicjami sekretarza generalnego będzie prowadzony tzw. proces refleksji nad przyszłością sojuszu.

Grupa składa się z pięciu kobiet i pięciu mężczyzn. Współprzewodniczącymi są polityk niemieckiej CDU Thomas de Maiziere oraz amerykański dyplomata Wess Mitchell.

W najbliższą środę w Brukseli jest zaplanowane spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw NATO.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl