PAP/EPA

Europoseł A. Fotyga nawołuje do zakończenia stosowania przemocy wobec protestujących kobiet w Iranie

Podczas trwających od tygodni, brutalnie tłumionych demonstracji w Iranie zginęło – według różnych źródeł – od 82 do ponad 130 osób. W protestach uczestniczą głównie kobiety, które sprzeciwiają się islamskim nakazom oraz brutalności władz.

Śmiercią 22-letniej Kurdyjki oraz późniejszymi demonstracjami ulicznymi przeciwko opresyjnemu reżimowi zajął też Parlament Europejski. Europosłowie chcą, by UE zareagowała na te wydarzenia i nałożyła sankcje na osoby odpowiedzialne zarówno za śmierć Mahsy Amini, jak i przemoc wobec protestujących.

Głos podczas debaty w tej sprawie w PE zabrała m.in. europoseł PiS Anna Fotyga, która mówiła, że świat musi położyć kres bezkarności.

– Mahsa Amini, młoda Iranka kurdyjskiego pochodzenia, została zabita przez funkcjonariusza reżimu ajatollahów. Reżim w Iranie jest bezpośrednio odpowiedzialny za to morderstwo i przemoc stosowaną wobec manifestantów, którzy wyszli na ulice po tym zabójstwie. Prezydent Ra’isi jest osobiście odpowiedzialny za zabójstwa, za morderstwa pozasądowe i zbrodnie przeciwko ludzkości. To wszystko ciągnie się od lat 80-tych. Musimy położyć kres bezkarności – wskazała eurodeputowana.

Parlament Europejski w przyjętej rezolucji wezwał zarówno do nałożenia unijnych sankcji na irański reżim, jak i wszczęcia dochodzenia w sprawie ostatnich wydarzeń w Iranie przez ONZ, a w szczególności przez Radę Praw Człowieka.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl