fot. pixabay.com

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzega Bahrajn przed „ostrą zemstą”

Irański Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ostrzegł w sobotę, że Bahrajn może się spotkać z „ostrą zemstą” ze strony własnych obywateli i Palestyńczyków w związku z zapowiadaną normalizacją stosunków dyplomatycznych z Izraelem – poinformowała agencja Reutera.

„Kat władający Bahrajnem powinien się spodziewać ostrej zemsty mudżahedinów dążących do wyzwolenia Al-Kuds (arabska nazwa Jerozolimy – PAP) i dumnego muzułmańskiego narodu tego kraju” – stwierdził Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej na swojej stronie internetowej.

Irańskie ministerstwo spraw zagranicznych w wydanym w sobotę oświadczeniu poinformowało, że rząd Bahrajnu i inne wspierające je rządy zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za wszelkie działania Izraela, które spowodują brak poczucia bezpieczeństwa w rejonie Zatoki Perskiej.

Również w sobotę libański ruch szyicki Hezbollah oświadczył, że zdecydowanie potępia decyzję Bahrajnu o nawiązaniu stosunków dyplomatycznych z Izraelem, uznając ją za „wielką zdradę” wobec Palestyńczyków. W oświadczeniu stwierdził, że „tyrański reżim Bahrajnu” zdecydował się na ten krok w wyniku żądania USA.

W piątek Stany Zjednoczone poinformowały, że Izrael i Bahrajn zgodziły się ustanowić „pełne relacje dyplomatyczne”. We wspólnym oświadczeniu władz tych trzech państw napisano o „historycznym przełomie”.

Porozumienie uzgodniono w rozmowie między prezydentem USA Donaldem Trumpem, premierem Benjaminem Netanjahu oraz królem Bahrajnu Hamadem ibn Isa al-Chalifą.

PAP

drukuj