fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

P. Duda: trzeba wspierać wartości chrześcijańskie, które „Solidarność” ma w statucie

Uważamy, że trzeba budować i wspierać te wartości, które związek zawodowy Solidarność ma w statucie, czyli wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła – powiedział w Wieprzu (śląskie) przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.

W wieprzańskim kościele Niepokalanego Serca NMP poświęcony został ołtarz poświęcony „Solidarności”. W jego centralnej części znajduje się wizerunek bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Relikwie kapłana wprowadzili uroczyście do świątyni bliscy duchownego: siostra – Teresa Boguszewska, a także starszy brat – Józef z małżonką Alfredą.

Na ołtarzu umieszczony został znak „Solidarności” oraz m.in. słowa św. Pawła: „Zło dobrem zwyciężaj”. Do nich w homilii nawiązał biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

„(…) To zdanie jest jakby mottem życia i śmierci bł. ks. Jerzego: >>Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj<<” – powiedział duchowny.

Jak powiedział ksiądz biskup, zdanie jest tak silnie związane z ks. Jerzym, że wiele osób jest przekonanych, iż to on jest jego twórcą.

„Wziął je od św. Pawła, bo to w Liście do Rzymian je znajdziemy, ale oddał życie za to zdanie, całe życie według niego przeżył, dlatego to rzeczywiście jest jego zdanie. Podsumowuje całe jego życie i śmierć męczeńską” – powiedział.

Ksiądz biskup Pindel podkreślił, że obecnie, gdy „pada tyle niepotrzebnych słów, czasem bardzo obraźliwych, poniżających człowieka, nieraz pełnych złości i nienawiści, bardzo często niemających podłoża w prawdzie, ale opartych o wymyślone, złe wiadomości z prowokacji, szczególnie potrzeba tego zdania, które pozostawił bł. ks. Jerzy Popiełuszko”.

Bezpośrednio przed Mszą św. przewodniczący komisji krajowej Związku Piotr Duda w rozmowie z PAP zaznaczył, że w wielu polskich kościołach są ołtarze poświęcone „Solidarności”.

„To dla nas bardzo ważne, że możemy kultywować znak >>Solidarności<<, ale przede wszystkim kult bł. ks. Jerzego. To nasz obowiązek” – powiedział.

Piotr Duda nawiązał także do roli „Solidarności”, związku o chrześcijańskim rodowodzie, we wspólnocie europejskiej. 1 maja przypada 15. rocznica przystąpienia Polski do UE.

„Tak była budowana Unia Europejska przez ojców założycieli. Uważamy, że trzeba budować i wspierać te wartości, które związek zawodowy Solidarność ma w statucie, czyli wartości chrześcijańskie i naukę społeczną Kościoła” – podkreślił.

Jak dodał, „Solidarność” współpracuje z chrześcijańskimi związkami zawodowymi w innych krajach UE.

„To dla nas ważne. Rozmawiamy o tym, by dbać faktycznie o ludzi pracy, ale i o podmiotowość poprzez naukę społeczną Kościoła. To bardzo dobry kierunek. Jako związek zawodowy Solidarność w naszym kraju jesteśmy osamotnieni, bo tylko my mamy w preambułę wpisane wartości chrześcijańskie. Mając jednak takiego patrona, jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko, robimy to, co do nas należy” – dodał.

Od XV w. Wieprz należał do parafii radziechowskiej, a po 1789 r. wraz z Bystrą i Brzuśnikiem do wyodrębnionej parafii cięcińskiej. W 1948 r. powstał w Wieprzu komitet budowy kościoła. Dwa lata później uzyskał na to zgodę. Budowę utrudniały władze komunistyczne. W 1964 r. metropolita krakowski abp Karol Wojtyła dokonał konsekracji ołtarza i poświęcenia tabernakulum. 22 października 1970 r. abp Wojtyła wydał dekret erygujący parafię w Wieprzu. Budowa świątyni została ukończona dopiero w 1995 r. Konsekrował ją ordynariusz bielsko-żywiecki bp Tadeusz Rakoczy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl