fot. Nasz Dziennik

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju podsumowało 15 lat Polski w UE pod względem realizacji inwestycji

W ciągu 15 lat ze środków Unii Europejskiej Polska zrealizowała ponad 200 tys. inwestycji o wartości 675 mld zł. To m.in. nowe drogi, ekologiczne autobusy czy zmodernizowane przedszkola.

Bilans członkostwa we Wspólnocie podsumowało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Z danych resortu wynika, że od 2004 r. do końca 2018 do wspólnego budżetu Polska wpłaciła 52 mld euro, a otrzymała ponad 107 mld euro.

To stawia nasz kraj na pierwszym miejscu wśród państw członkowskich. Jednym z istotnych beneficjentów funduszy europejskich są przedsiębiorcy. Polskie firmy od 2004 roku zrealizowały około 60 tys. projektów za około 147 mld zł.

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że Polska potrafi umiejętnie korzystać z członkostwa w UE.

– Te ostatnie 15 lat to był bardzo dobry okres dla polski i polskiego członkostwa w Unii Europejskiej. Myślę, że on był również dobry dla Unii Europejskiej, bo te korzyści są obustronne. Nasze korzyści płynące z obecności w UE to m.in.: swoboda poruszania się, korzystanie z dobrodziejstw wspólnego rynku, ale to również fundusze europejskie. Możemy powiedzieć, że potrafimy korzystać z tego członkostwa i Polska jest krajem silnie proeuropejskim – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

W latach 2021 – 2027 z unijnego budżetu do Polski ma trafić 64 mld 400 tys. zł euro. To o około 20 procent niej niż w obecnej perspektywie finansowej. Cięcia przewidziano w unijnej polityce spójności oraz we Wspólnej Polityce Rolnej. Ostateczną decyzję ws. wielkości wieloletniego budżetu UE podejmą państwa członkowskie UE jednomyślnie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl