A. Fotyga: Zmiana szefa PE dobrą wiadomością dla Polski

Zmiana na stanowisku przewodniczącego Parlamentu Europejskiego to dobra wiadomość dla Polski – oceniła w specjalnym komunikacie europoseł Anna Fotyga z Prawa i Sprawiedliwości.

Była minister spraw zagranicznych zwróciła uwagę na wcześniejszą deklarację nowo wybranego szefa PE.

 „W czasie dodatkowego nadzwyczajnego spotkania z grupą EKR Antonio Tajani odniósł się wyraźnie do spraw polskich i zadeklarował, że w jego agendzie nie znajdą się sprawy o charakterze politycznym w stosunku do państw członkowskich. Wyraził również osobiste przekonanie, że nie można krytyki państw członkowskich opierać na domysłach.” – napisała europoseł Anna Fotyga.

Włoch Antonio Tajani, wybrany w czwartej rundzie głosowań, na stanowisku przewodniczącego europarlamentu zastąpi niemieckiego socjalistę Martina Schulza. Do zmiany na tym stanowisku dochodzi po jego 2,5-letniej kadencji.

Zwycięzca wtorkowych wyborów dziękował dotychczasowemu przewodniczącemu.

– Chciałbym podziękować prezydentowi Martinowi Schulzowi. Byłem jego pierwszym wiceprezydentem i myślę, że zawsze pokazywałem lojalność wobec niego, tak jak on był lojalny wobec mnie. Chciałbym mu podziękować za pracę, za to, co zrobił – powiedział Antonio Tajani.

Przez okres swojej kadencji Schulz wielokrotnie krytykował kraje przeciwne kontrowersyjnej polityce migracyjnej Unii Europejskiej. Atakował również demokratycznie wybrany rząd Prawa i Sprawiedliwości, twierdząc, że wydarzenia, do jakich doszło w Polsce, mają charakter „zamachu stanu”.

 

TV Trwam News/RIRM

 

drukuj