fot. Karolina Sabaj

Włochy: Sojusz Ruchu Pięciu Gwiazd i Kukiz’15 przed wyborami do PE

Ruch Kukiz’15 zawarł sojusz ze współrządzącym we Włoszech antysystemowym Ruchem Pięciu Gwiazd przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego. Prezentacji nowej grupy dokonał w piątek w Rzymie lider włoskiej formacji, wicepremier Włoch Luigi Di Maio.

Na prezentacji nowej europejskiej grupy obecni byli Paweł Kukiz i poseł Ruchu Stanisław Tyszka.

Di Maio ogłosił, że w skład grupy, oprócz Ruchu Pięciu Gwiazd i Kukiz ’15, wchodzą: Ruch Teraz z Finlandii, partia AKKEL z Grecji i partia Żywy Mur z Chorwacji.

Włoski wicepremier podkreślił, że celem ugrupowań tworzących grupę jest poprawa jakości życia obywateli Europy: „Włochów, Polaków, Chorwatów i mieszkańców innych krajów”.

„Chcemy Europy na miarę człowieka, a nie banków” – oświadczył.

Kukiz w swoim wystąpieniu mówił, że po tym, gdy w Polsce w 1989 r. narodziła się „Solidarność”, panowała nadzieja na zmianę relacji między władzą a obywatelami. Niestety – podkreślił – relacje te się nie poprawiły.

„Rozrasta się administracja, biurokracja, aparat władzy” – dodał.

„Z mojej ojczyzny wyjechało 2,5 mln osób, które uciekły przed opodatkowaniem” – stwierdził lider polskiego ruchu.

„Gdy w Brukseli ktoś krzyczy, że w Polsce jest łamana demokracja, to ja się pytam: >>jaka demokracja?<<” – oświadczył Kukiz.

Zadeklarował, że nie chce, by „Europa była kołchozem”. Ocenił, że w Unii Europejskiej rządzi „neoarystokracja”.

„Zbudujmy Europę równych szans” – apelował.

To pierwszy włosko-polski sojusz zawarty przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

W Ruchu Pięciu Gwiazd od kilku dni trwa w internecie proces wyłaniania kandydatów do PE.

Dziennik „La Repubblica” przytoczył w piątek wyniki sondażu zamówionego przez europarlament w Strasburgu. Z poufnego sondażu, ujawnionego przez włoską gazetę na 100 dni przed wyborami europejskimi, wynika, że Ruch Pięciu Gwiazd może otrzymać w nich około 25 proc. głosów, czyli 23 mandaty. Według tej ankiety Ruch Kukiz ’15 w nowym europarlamencie dostanie trzy miejsca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl