fot. pixabay.com

Parlament Europejski porozumiał się z Radą w sprawie nowego unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych

Parlament Europejski przyjął porozumienie z Radą w sprawie nowego unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych. Za głosowało 329 deputowanych, przeciw 275, a wstrzymało się 24.

Rozporządzenie o odbudowie zasobów przyrodniczych to część tzw. Zielonego Ładu i jeden z kluczowych elementów unijnej strategii na rzecz bioróżnorodności 2030.

Zgodnie z projektem kraje członkowskie muszą przywrócić co najmniej 30 procent zdegradowanych obszarów siedlisk objętych nowym prawem do 2030 roku, 60 procent do 2040 i 90 procent do 2050 roku.

Ponadto nowe rozporządzenie określa cele dla niektórych wskaźników różnorodności biologicznej w sektorze rolnym, a także dla odbudowy gleb organicznych na osuszonych torfowiskach wykorzystywanych w rolnictwie.

Były wiceszef resortu rolnictwa, Krzysztof Ciecióra, wskazał, że przepisy uderzą w Polskę.

– Przepisy zakładają zalanie 10 procent użytków rolnych w Polsce. To jest tak, jakbyśmy nagle zalali wodą powierzchnię powiatu radomszczańskiego, piotrkowskiego i bełchatowskiego (…). Jest to bardzo niebezpieczny zapis, tym bardziej że on nie zakłada żadnej rekompensaty. Jest to prawo, które należy odrzucić – powiedział Krzysztof Ciecióra.

Projekt wymaga zatwierdzenia przez kraje członkowskie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl