Prof. Piotrowski interweniuje w Komisji Europejskiej

Prof. Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego skierował do Komisji Europejskiej pytanie pisemne w sprawie łamania przepisów Unii Europejskiej przez publiczną telewizję w Polsce. Po sukcesie w sprawie Telewizji Trwam pracownicy Telewizji Polskiej skierowali do niego pismo informując o potencjalnych grupowych zwolnieniach w TVP S.A. jednocześnie prosząc o interwencję na forum Unii. Sprawa została poruszona także przez niego na forum Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Profesor Mirosław Piotrowski poinformował KE o tym, że „niedawno kierownictwo polskiej telewizji publicznej postanowiło przekazać firmie zewnętrznej swoich dziennikarzy, montażystów i innych pracowników, co” jak

czytamy w wysłanym pytaniu pisemnym – DN) „de facto oznacza późniejsze zwolnienie z pracy wieluset, a nawet tysięcy osób.”

Europoseł pyta czy Komisji Europejskiej znana jest ta sprawa i czy zamierza podjąć odpowiednie działania w celu przeciwdziałania instrumentalnemu traktowaniu pracowników środków masowego przekazu przez władze państwowe kraju członkowskiego UE, a tym samym zagwarantowania pełnej wolności mediów oraz poszanowania prawa wspólnotowego?

Decyzja ta została podjęta w newralgicznym okresie tzn. przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jest ona niezgodna z dyrektywą Rady 2001/23/WE z 12 marca 2001 roku, z artykułem 22 polskiego Kodeksu Pracy (wprowadzonego do przepisów krajowych na podstawie ww. dyrektywy), a także z obowiązującą w Polsce ustawą o radiofonii i telewizji i zapisami statutowymi. – informuje Komisję Europejską europoseł M. Piotrowski.

Jest to pytanie priorytetowe i Komisja jest zobowiązana odpowiedzieć na nie w ciągu trzech tygodni.

Dawid Nahajowski, Bruksela/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl