Węgry/Lazar: Rząd nie poprze żadnego kroku przeciw Polsce

Rząd Węgier nie poprze żadnego kroku przeciw Polsce – oświadczył w czwartek szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Janos Lazar, na konferencji prasowej w Budapeszcie po przyjęciu przez Parlament Europejski w środę rezolucji dotyczącej Polski.

PE, przyjmując dokument, dał mandat Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE do opracowania specjalnego sprawozdania dotyczącego Polski. W ten sposób będzie mógł na sesji plenarnej przyjąć sprawozdanie komisji, wzywając tym samym Radę UE do podjęcia działań przewidzianych przez art. 7 ust. 1 Traktatu o UE.

Janos Lazar oświadczył, że nie ma mowy o uruchomieniu tej procedury. Według niego Parlament Europejski przypuścił atak na Polskę i polską niezależność, wykraczając w ten sposób poza traktatowe ramy dotyczące pracy PE i nadużywając swej władzy.

Jak zapewnił Janos Lazar, Budapeszt jest gotów na każdy krok, by pomóc Warszawie.

Dzień wcześniej wicepremier Węgier Zsolt Semjen ocenił w imieniu rządu, że decyzja PE o zainicjowaniu procedury zmierzającej do uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu UE to wstyd i skandal.

Zsolt Semjen zapewnił, że rząd Węgier stoi u boku Polski i nie może być mowy o przyjęciu takiej decyzji. Na pytanie, czy może to oznaczać, że Węgry skorzystają z prawa weta, odparł: „Tak”.

Zgodnie z art. 7 traktatu UE Rada UE, czyli przedstawiciele rządów, może na wniosek PE lub Komisji Europejskiej stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez państwo członkowskie wartości unijnych.

Art. 7 traktatu o UE to tzw. opcja atomowa, w wyniku której kraj może zostać objęty sankcjami, a nawet zawieszeniem prawa do głosowania na forum UE. Aby tak się stało, zielone światło musi dać jednomyślnie szczyt unijny. Węgry wielokrotnie powtarzały jednak, że w takiej sytuacji będą przeciw karaniu Polski.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl