Litwa: Sejm wyraził poparcie dla Polski w związku z jej sporem z KE

Litewski Sejm wyraził poparcie dla Polski oraz solidarność z nią w związku z prowadzeniem wobec niej przez KE procedury ochrony praworządności i zalecił rozpatrzenie kwestii ewentualnych sankcji drogą dialogu.

O uchwale litewskiego Sejmu poinformował w czwartek na Twitterze marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

W przyjętym 9 listopada dokumencie czytamy, że litewski Sejm, „dziękując marszałkowi Sejmu RP Markowi Kuchcińskiemu za historyczną wizytę i jego stanowisko w sprawie wzmacniania stosunków dwustronnych, (…) podkreślając ważność przyjęcia jednomyślnego i wspólnego stanowiska w Unii Europejskiej oraz odpowiadając na podjęte w Polsce pomyślne reformy zmierzające do wzmocnienia rodzin, z uznaniem wita pomyślne reformy w Rzeczpospolitej Polskiej i rozważa możliwość wprowadzenia ich na Litwie”.

Uchwała wyraża również „poparcie dla Polski oraz solidarność z nią w związku z wszczętą wobec niej przez Unię Europejską procedurą o naruszenie i zaleca rozpatrzenie kwestii ewentualnych sankcji drogą dialogu”.

Marszałek Marek Kuchciński złożył wizytę na Litwie 26 września. W Wilnie uczestniczył w obchodach 630. rocznicy chrztu Litwy; wystąpił na posiedzeniu plenarnym litewskiego Sejmu.

PAP/RIRM

drukuj