Sejm – komisje o wniosku SLD ws. imigrantów

Sejmowe komisje ds. Unii Europejskiej oraz spraw wewnętrznych rozpatrzą dziś poselski wniosek o przedstawienie przez premier na posiedzeniu Sejmu informacji na temat przygotowania Polski do narastającego kryzysu migracyjnego. Taki wniosek złożył klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Rząd Premier Ewy Kopacz do tej pory nie przedstawił żadnej strategii dot. przyjmowania uchodźców. Powtarza, że jest zgoda na przyjęcie większej liczby osób. Dotychczas opowiedział się za sprowadzeniem do kraju ok 2 tys. imigrantów. Komisja Europejska chce, aby Polska przyjęła blisko 12 tys. ludzi z Afryki i Bliskiego Wschodu.

Premier w połowie tygodnia zaprosiła liderów partii, które są w Sejmie, na rozmowę do swojego gabinetu. Politycy PiS-u jak i sojuszu nie przyszli jednak  na spotkanie.

Poseł Mariusz Błaszczak, szef KP PiS podkreśla, że rząd powinien wziąć na siebie odpowiedzialność i przedstawić informacje przed Sejmem, a nie na zamkniętym spotkaniu.

– Rząd odpowiada przed Sejmem, i w związku z tym taka informacja powinna być złożona przed Sejmem. Widać, że koalicja PO-PSL próbuje ukryć swoją porażkę, albo inaczej – podzielić się swoją odpowiedzialnością za porażkę z innymi, z opozycją. Stąd te narady gdzieś za drzwiami gabinetów, a nie informacja złożona przy otwartej kurtynie na posiedzeniu Sejmu – ocenia Mariusz Błaszczak.

O tym, jak rozwiązać kwestię nielegalnej migracji w Pradze będą dziś rozmawiać szefowie MSZ państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Niemiec i Luksemburga.

Z kolei w najbliższy poniedziałek unijni ministrowie spraw wewnętrznych zajmą się propozycją KE. Łącznie kraje unijne miałyby przyjąć na razie 160 tys. uchodźców.

Także prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama zapowiedział, że w przyszłym roku USA przyjmą co najmniej 10 tys. uchodźców z Syrii. To znaczący wzrost zaangażowania USA. Od początku wojny w Syrii w 2011 roku Stany Zjednoczone przyjęły około 1,5 tys. uchodźców z tego kraju.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl